Çocuklarda Uyku Apnesi

Posted by Murat on Aug 23, 2013

Çocuklarda uyku apnesi, bulguları, gece uyku esnasında tekrarlayan apne atakları, sık uyanma, terleme, horlama, sık sık vücut pozisyonunu değiştirme, iç çekme, altına kaçırma ve yorgun uyanmadır. Uyku apnesi olan erişkinlerden farklı olarak çocuklarda genellikle gün içerisinde uykuya eğilim daha az görülür. Pediatrik uyku apnesi nedenlerinin başında bademcik ve geniz eti büyümeleri gelmektedir.

Bunların dışında Down sendromu, nöromusküler hastalıklar, obezite, laringomalazi gibi hastalık ve durumlar da uyku apnesinin ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır.

Çocuklardaki uyku apnesi sendromu tedavisi için genellikle bademcik ve geniz eti ameliyatı yeterlidir. Bunların dışında yukarıdaki hastalık ve durumları bulunan hastalarda, fiziksel hareketin arttırılması, CPAP ve BIPAP gibi ağızdan oksijen tedavileri de uygulanmaktadır.

Yeni çalışmalar, bademciği ve geniz eti iri olan çocuklarda erken dönemde yapılan bademcik ve geniz eti ameliyatlarının, ileriye dönük kalp-damar hastalıklarını engelleyebileceğini vurgulamaktadır.

Kaynaklar:

 - Childhood Sleep Apnea - eMedicine World Medical Library ...

- Pediatric Sleep Disordered Breathing/Obstructive Sleep Apnea

- Pediatric obstructive sleep apnea — Diagnosis and treatment at ...