Deviasyon Ameliyatı Nedir? - Nasıl Yapılır? - Çocuklarda Neden Sakıncalıdır? - Deviasyon Ameliyatının Sağlıkla İlgili Olumlu Etkileri Nelerdir?

Posted by Murat on Sept 28, 2013 - Updated on Apr 02, 2016

burunda deviasyon ameliyatı, deviasyon ameliyatı fiyatları, burun deviasyon ameliyatı, deviasyon ameliyatı fiyatı, deviasyon ameliyatı ücreti, deviasyon ameliyatı fiyat, burun eğriliği, tamponsuz deviasyon ameliyatı, deviasyon ameliyatı video, deviasyon ameliyatı nedir, burun deviasyon ameliyatı sonrası, septum deviasyon ameliyatı, deviasyon ameliyatı izle, deviasyon ameliyatı oldum, burun deviasyon, deviasyon ameliyatı sonrası, deviasyon ameliyatı olanlar

 

 

Burun boşluğunu dikine olarak ikiye ayıran, kıkırdak ve kemik dokusundan oluşan yapı nazal septum olarak adlandırılmaktadır. Nazal septumun sağa ya da sola doğru eğriliğinin olması durumunda, eğriliğin olduğu tarafta hava pasajı daralır ve burun tıkanıklığı şikayeti ortaya çıkabilir. Bu durum "nazal septum deviasyonu" ya da "burunda kıkırdak eğiliği" olarak adlandırılmaktadır.

 

Burnun sağlıkla ilgili birçok olumlu fonksiyonu mevcuttur. Kıkırdak eğriliğinin fazla olması durumunda, eğriliğin olduğu tarafta havayolu tam olarak kapanabilir. Tedavi amacıyla, deviasyon ameliyatı yapılmaktadır. Burunda deviasyon ameliyatı çok sık gerçekleştirilen işlemlerdendir. Burun eğriliği, kıkırdak eğriliği ya da burnun tümündeki eğrilik anlamlarında kullanılabilmektedir. Septum deviasyon ameliyatı, burun içerisindeki kıkırdak eğrilinin düzeltilmesi ameliyatıdır.

Nazal septum deviasyonu

Yukarıda, aynı hastanın sağ ve sol endoskopik burun muayenesinden elde edilen görüntüleri mevcuttur. Nazal septum deviasyonu olan hastalarda, genellikle karşı burun boşluğunda yer alan burun etleri (özellikle alt burun eti) daha büyüktür (kompansatuar hipertrofi). Bu nedenle, nazal septum deviasyonu tedavisi planlanan hastalarda genellikle birlikte burun eti operasyonu da yapılmaktadır.

Deviasyon Ameliyatı Nedir  ve Nasıl Yapılır?

Deviasyon ameliyatı (septoplasti ameliyatı, smr ameliyatı, kıkırdak eğriliği ameliyatı, burun eğriliği ameliyatı da aynı anlamlarda kullanılabilmektedir) genel ya da lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Nazal septumun üzerindeki kıkırdak zarının altındaki bölgeye lokal anestezik enjekte edildikten, septumun en alt kısmının hemen üzerinden genellikle, sağ taraftan insizyon yapılır. Kıkırdak zarı arkaya doğru kaldırılır. Kıkırdağın karşı tarafına geçilir ve yine kıkırdak zarı arkaya doğru kaldırılır. Eğri kıkırdak ve kemik yapıları alınır. Kıkırdak zarları birbirine dikilir ve operasyon sonlandırılır. Genellikle burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı ameliyatı) ile birlikte yapılmaktadır. Burun deviasyon ameliyatı tamponsuz da yapılabilmektedir (tamponsuz deviasyon ameliyatı).

Basit bir şekilde deviasyon ameliyatı videosunu (animasyonunu) izleyebileceğiniz video:

Yukarıdaki deviasyon ameliyatı videosunda, burundaki deviasyonun alınması ve alınabilecek maksimum kıkırdak alanı bölgesi gösterilmiştir. Çoğunlukla çok daha sınırlı kıkırdak rezeksiyonları yapılmaktadır.

burunda deviasyon ameliyatı, deviasyon ameliyatı fiyatları, burun deviasyon ameliyatı, deviasyon ameliyatı fiyatı, deviasyon ameliyatı ücreti, deviasyon ameliyatı fiyat, burun eğriliği, tamponsuz deviasyon ameliyatı, deviasyon ameliyatı video, deviasyon ameliyatı nedir, burun deviasyon ameliyatı sonrası, septum deviasyon ameliyatı, deviasyon ameliyatı izle, deviasyon ameliyatı oldum, burun deviasyon, deviasyon ameliyatı sonrası, deviasyon ameliyatı olanlar

Yukarıda deviasyon ameliyatı + burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı) yapılmış olan hastanın ameliyat sonrası 2 hafta sonraki burun içi muayenesi görülmektedir.

Septoplasty Operation

Nazal septum deviasyonu, septum deviasyonu çeşitleri, septoplasti ameliyatı, septoplasti ameliyatı sonrası hasta bakımı, septoplasti ameliyatının riskleri hakkında hazırlandığım konu ile ilgili benzer İngilizce makalemin linki >>  Septoplasty in Istanbul

Burun Tıkanıklığının Sağlıkla İlgili Olumsuz Etkileri

 

Burun, vücudumuzda dış ortamdan alınan havayı nemlendiren, arıtan, ısıtan ve bunların yanında koku alma görevini yerine getiren çok önemli bir organdır.  Nazal septum deviasyonuna bağlı olarak burun solunumu yapamayan ve ağız yoluyla hava alan insanlarda, kirli, kuru ve mikroplu havanın akciğerlere ve uç havayollarına ulaşması kaçınılmazdır.

Bununla birlikte, burundan alınan havanın akciğerlerdeki uç havayollarına kadar ulaştığı ve oksijeninin daha fazla bir oranda emildiği gösterilmiştir. Burun tıkanıklığı olan hastaların, ağız açık uyumaları, uyku kalitesinde bozulma, kronik farenjit gibi hastalık ve rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir.

Deviasyon Ameliyatının Sağlıkla İlgili Olumlu Etkileri

 

Deviasyon ameliyatı sonrası, burun tıkanıklığını ortadan kalkmasına bağlı olarak, sağlıkla ilgili aşağıdaki olumlu etkiler ortaya çıkar:

- Uyku kalitesinde artma, sabah yorgunluk hissinde azalma

- Uykuda boğazda yanma, kuruma gibi şikayetlerde azalma

- Yürüme mesafesi ve koşu mesafesinde artma

- Alt solunum yolu enfeksiyonu sıklığında azalma

- Kronik farenjit, diş çürümeleri gibi ağızda kurumaya bağlı görülebilecek sorunlarda azalma

Deviasyon ameliyatı olanlarda, yaşam kalitesinde artma ve birlikte bir çok kalıcı ve olumlu sağlık etkileri saptanmaktadır.

Çocuklarda Deviasyon Ameliyatı Neden Sakıncalıdır?

Burundaki büyüme noktalarından bir tanesi nazal septumun ön alt kısmında bulunmaktadır. Kafatası ve kemik yapının büyüdüğü, çocuklarda deviasyon ameliyatı esnasında bu büyüme noktalarının zedelenme riski mevcuttur. Bazı hekimler, sınırlı kıkırdak rezeksiyonu yapılması durumunda çocuklarda bu ameliyatların yapılabileceğini savunsalar da; genel görüş büyümenin devam ettiği yaşamın ilk 18 yılında bu ameliyatların yapılmamasıdır.

Deviasyon Ameliyatı Fiyatı

Deviasyon ameliyatı ücreti, hastaneye ve işlemin uzunluğuna göre değişmektedir. Özel sigortalar, poliçe şartlarında özel bir engelleyici şart yoksa, ameliyatı karşılamaktadır. Beraberinde burun eti ameliyatı ya da başka bir burun ameliyatı yapılması deviasyon ameliyatı fiyatlarını etkileyebilmektedir. Burun deviasyon ameliyatı, genel ya da lokal anestezi altında, tampon kullanılmadan da yapılabilecek bir ameliyattır Sterilizasyon koşulları, anestezi şartları ve cerrahi ekipmanı yeterli olan herhangi bir hastanede yapılabilir. Deviasyon ameliyatı fiyatını açık teknik ve kapalı teknik seçimi de etkileyebilmektedir.

Deviasyon Ameliyatı Sonrası Hasta Bakımı

Burun deviasyon ameliyatı sonrası ben genellikle burun içerisine silikon splint koymayı tercih ediyorum. Bunu tercih etmemim esas iki nedeni, çıkartılırken ağrıya neden olmaması ve burun içerisinde yapışıklıkları engellemesidir. Burun içi silikon splintler genellikle burunda 7 gün kalır. Deviasyon ameliyatı sonrası yapılması gereken en önemli şey, burun içerisinin tuzlu sularla yıkanması ve burun içi nemlendirici ilaçların kullanılmasıdır. Özellikle burun, içerisine okyanus suyu spreylerin düzenli olarak sıkılması, burun içerisinde kabuklanmayı engellediği gibi, mukozal beslenmeyi de arttırmaktadır.

Deviasyon ameliyatı sonrasında hastanın ilk hafta ılık su ile banyo yapması ve tansiyonu arttıran sportif faaliyetlerden uzak durması gerekmektedir.

Bu ameliyat genellikle, hastaların çok memnun kalmasını sağlayan, basit, ağrısız ve pratik bir cerrahi uygulamadan ibarettir.

Nazal Septum Deviasyonu  Çeşitleri - Nazal Septum Deviasyonu  Animasyonu - Kaudal Septum Deviasyonu - Anterior Septal Dislokasyon - Kaudal Septoplasti - Kaudal Septum Deviasyonu Tedavisi - Septal Spur Formasyonu - Nazal Septal Spur - Burunda Kemik Spur - Septal Spur Belirtileri - Septal Spur Tedavisi - Nazal Septum Deviasyonu  Tedavisi - Deviasyon Ameliyatı Nasıl Yapılır? - Septoplasti Ameliyatı - SMR Ameliyatı

"Nazal Septum Deviasyonu Çeşitleri - Nazal Septum Deviasyonu Animasyonu - Kaudal Septum Deviasyonu - Anterior Septal Dislokasyon - Kaudal Septoplasti - Kaudal Septum Deviasyonu Tedavisi - Septal Spur Formasyonu - Nazal Septal Spur - Burunda Kemik Spur - Septal Spur Belirtileri - Septal Spur Tedavisi - Nazal Septum Deviasyonu Tedavisi - Deviasyon Ameliyatı Nasıl Yapılır? - Septoplasti Ameliyatı - SMR Ameliyatı" ile ilgili benzer makale linki >> Genetik Özellikler ve Burun Travmalarına Göre, Nazal Septum Deviasyonları Değişebiliyor!

Konu İle İlgili Anahtar Kelimeler ve Linkler:

Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı (Septoplasti ya da SMR) ... - Deviasyon Ameliyatının Burun Fizyolojisine Etkileri - Deviasyon ameliyatı - Burundaki Kıkırdak Eğriliği ve Et Büyümesi İçin Her Zaman Ameliyat Gerekmez! - SMR Ameliyatı - Nazal Septum Deviasyonu - Deviasyon Ameliyatı İle İlgili Farklı Ayrıntılar - Septum Deviasyonu Hayatımızı Ne Kadar Etkileyebilir? - Deviasyon ameliyatı izle - Deviasyon ameliyatı oldum - Nasal septum deviation - Deviated Septum - Correction of the deviated septum - Septoplasty - Deviated Septum: Read About Symptoms and Surgery - Septoplasty (GRAPHIC) - Deviated Septum Surgery