Dil Bağı Ameliyatı Neden Erkenden Yapılmalı?

Posted by Murat on Sept 02, 2013, updated on Nov 01, 2015

 

 

Dil bağı (lingual frenulum) dilin altında ve orta hatta bulunan, dili ağız tabanına bağlayan yapıdır. Dil bağının normalden kısa ve kalın olması durumunda, dil ağız tabanına doğru yapışır ve hareketleri kısıtlanır. Bu durum "Ankiloglossi" ya da "hipertrofik lingual frenulum" olarak adlandırılır. Aslında halk arasında "bu çocuğun dil bağı var ..." hipertrofik dil bağı kastedilmektedir.

 

Dil bağı ameliyatı genellikle lokal anestezi altında yapılabilen, ufak cerrahi müdahaleden ibarettir. Fotoğrafta görüldüğü gibi genellikle dikiş atılması bile gerekmemektedir.

Dil bağı, bebeklerde emmede zorlanma, memeyi kavrayamama ve daha büyüklerde konuşurken zorlanma, kelimelerin bazılarını söyleyememe gibi şikayetlere neden olur.

 

Dil altı bağı ameliyatı geç dönemde yapılırsa, dilde yapısal değişiklik olması, çocuğun mevcut ameliyatı algılayabilir hale gelmesi ve lokal anestezi altında işlemin yapılması halinde travmatik stress bozukluğu açısından risk olması, konuşma becerilerinde gerileme olması gibi riskler ortaya çıkmaktadır.

Dil bağı ameliyatının, dil bağı fark edildiği anda yapılmasının birçok avantajı mevcuttur. Genellikle ince bir zar şeklinde olan dil bağı, basit bir lokal anestezi ile kolayca kesilebilmektedir. Bu şekilde çocuğun beslenme ve konuşmada gereksiz stres yaşaması engellenmektedir.

Dil bağı ameliyatı, meme ile beslenmenin daha kolay ve daha rahat olması için yenidoğan bebeklerde yapılmaktadır.

Dil bağı ve dil bağı ameliyatı ile ilgili tüm sorulara cevap bulabileceğiniz web sitem "www.dil-bagi.ameliyati.info ve www.dilbagiameliyati.com" açılmıştır.

bebeklerde emme zorluğu, bebeklerde meme emerken zorlanma, dil bağı anne sütü, dil bağı belirtileri, Dil bağı nasıl emzirmeyi engeller?, emzirme zorluğu

Konu ile ilgili benzer bir linkler >>​ Dil Bağı Bebeklerde, Meme Emmeyi ve Beslenmeyi Nasıl Engeller? / Dil Bebeklerde Emzirme Ultrasonu Videosu / Arka Dil Bağı, Bebeklerin Meme Emmesini ve Yutmasını Nasıl Zorlaştırır? / Dil Bağının Anatomisi ve Bebeklerde Emzirme Üzerine Olan Etkisi Netleşiyor! / Dil Bağı Ameliyatı - Dil Bağı Tedavisi - Dil Altı Bağı Kesilmesi

Kaynaklar:

 - http://en.wikipedia.org/wiki/Lingual_frenectomy

- http://admin.ejpd.eu/download/2012_02_03.pdf

- http://www.speechpathology.com/ask-the-experts/benefits-and-drawbacks-frenectomy-1557