Dünya Vejetaryen Gününü Kutlamak İçin 5 Neden!

Posted by Murat on Oct 03, 2013

 

1 Ekim Dünya Vejetaryen Günü (World Vegetarian Day) ile ilgili olarak kutlama yazıları, vejeteryan olmanın avantajları gibi bir çok makale yayınlandı.

Hatta geçenlerde Amerika' da 14. Dünya Vejetaryen Festivali yapıldı (Ayrıntılı bilgi bulabileceğiniz link: www.sfvs.org/wvd/).

 

www.news.health.com' da yayınlanan konu ile ilgili güzel bir yazı dikkatimi çekti size onu aktarmak isterim:

"Vejetaryen" ya da "Vegan" olmak, et yemeyen hatta; bazı durumlarda yumurta, süt ve süt ürünlerini tüketmeyen anlamında kullanılmaktadır.

"Vejeteryan" kelimesi ilk kez 1842'de kullanılmaya başlanmış, Latincede "sağlam, canlı, yaşam dolu" anlamına gelen "vegetus" sözcüğünden geliyormuş ...

Neden İnsanlar "Vejetaryen" Olur?

Wikipedia' de konu ile ilgili güzel bir bilgi mevcut: Bazı insanlar hayvanları yemek için beslemenin ve öldürmenin yanlış olduğunu düşünürler ve bundan dolayı et yemezler. Öte yandan, etsiz beslenmenin daha sağlıklı olduğu gerekçesiyle etyemez olanlar da vardır. Beslenme uzmanları da yağ, tuz ve şeker içeren yiyecekler yerine, bol selüloz içeren bitkisel liflere, kepekli tahıllara, çiğ sebze ve meyvelere daha çok yer verilmesinin sağlıklı ve dengeli beslenme için gerekli olduğunu ileri sürerler. Çoğu Budizm, Hinduizm, Caynacılık ve Hıristiyanlık'ın bazı mezheplerine bağlı olan kimseler ise, canlılara zarar vererek elde edilen besinin yenmemesi gerektiğine inanırlar. Bazıları da vejetaryenliği doğal çevrenin korunmasına dayandırırlar 

     

Dünya Vejeteryan Günü' nü kutlamak için vurgulanan 5 önemli konu:

1- Kilo kaybı

Vejetaryenlerin daha beslenme sırasında besin zincirinde en önemli öğelerden olan lifli ve antioksidanlar içeren gıdaları almaları,  daha az hayvansal yağ tüketmeleri kilo kaybının daha kolay olmasını sağlamaktadır.

2- Daha iyi kalp sağlığı ve daha az kanser olasılığı

Vejetaryenlerde,  kalp hastalıkları riskinin düştüğü ve mide, kolon , pankreas , meme , rahim ve yumurtalık kanserlerinin daha nadir görüldüğü çalışmalarla saptanmıştır.

3- Daha iyi "mood (duygudurumu)" 

Meyve ve sebze yiyenlerin az yiyenlere ya da yemeyenlere göre kendilerini daha mutlu hissettikleri bildirilmiştir.

4- Daha sağlıklı ve güzel bir cilt

Taze ve çiğ sebze tüketenlerde cilt sağlığının tüketmeyenlere göre daha iyi olduğu saptanmıştır. Yüksek sıcaklıklarda pişirildiğinde sağlıklı olarak düşünülen bitkisel gıdalarda erken yaşlanma, cilt kırışıklığında artma, karın yağlanmasında artmaya neden olabilen glikasyon son ürünleri açığa çıkmaktadır.

5- Daha iyi cinsel sağlık

Sebze ağırlıklı beslenmenin kilo kaybını hızlandırmasının yanında cinsele gücü de arttırabileceğini vurgulayan çalışmalar mevcut. 

Et hiç tüketmemek doğru değil. Sebze ağırlıklı beslenme ve kızartma ya da yanık olmayan şekilde tüketilmesi birçok kaynak tarafından öneriliyor. Aynı şekilde deniz balığı, beyaz et ve daha az miktarda kırmızı et tüketilmesi mantıklı. Hem bitkisel içerik hem de hayvansal içerikli gıdaların kızgın ateşte pişirilmesi kanserojen ve farklı zararları olan ürünlerin açığa çıkmasına neden oluyor. O nedenle çiğ ve taze sebze-meyve tüketilmesi daha çok öneriliyor.

Kaynaklar:

 - http://news.health.com/2013/10/01/5-reasons-to-celebrate-world-vegetarian-day-even-if-you-eat-meat/

- http://tr.wikipedia.org/wiki/Vejetaryenlik