Sevgi Dolu Aile Desteği Kanser Hastalarında Kemoterapi Kadar Etkili!

Posted by Murat on Sept 26, 2013

 

"Journal of Clinical Oncology" degisinde yayınlanan yeni bir çalışmada, "Evli kanser hastalarında tedaviye yanıt ve uzun yaşam olasılığı daha fazla" şeklinde vurgulandı. Kanser hastaları için, sosyal desteğin ve sevginin önemi vurgulandı. Evlilik gibi sosyal desteğin, kanser tedavisinde kemoterapi gibi etki ettiği yorumlandı.

Çalışmada, 2004 ve 2008 yılları arasında kanser tanısı 734.889 kişilik hastanın geriye dönük (retrospektif) analizi yapılmış, istatistiksel anlamlılık için güzel bir sayı ve değerli bir çalışma ….
Bu çalışma verilerine göre ABD’ de en sık ölüm nedeni olan 10 kanser türü:

 

• Akciğer
• Kolorektal (kalın barsak ve rektum)
• Meme
• Pankreas
• Prostat
• Karaciğer / safra kanalı
• Non-Hodgkin lenfoma
• Baş ve boyun
• Yumurtalık ve
• Özofagus (yemek borusu) kanseri olduğu vurgulandı.

Çalışmanın sonucunu etkileyebilecek yaş, cinsiyet, ırk, konut tipi, eğitim ve ortalama hane geliri gibi demografik faktörler de hesaba katılmış (yani fakir ve yeterli beslenme imkanı olmayan hasta elbette bakım düzeyi daha iyi olan bir hastayla kıyaslanmamalı). Bununla birlikte çalışmada ifade edilen "evlilik" kelimesi, "mutlu, huzurlu ve eşlerin birbirini sevip saydığı aile ortamının olduğu evli olma hali" olarak kullanılmış.

Bu çalışmanın en güzel ve dikkat çeken sonucu “ evlenmemiş veya dul olan kanserli hastalar, evli hastalarla karşılaştırıldığında, metastaz (kanserin bulunduğu dokudan vücutta daha uzak yerlere sıçraması) riski % 17 daha fazla” olması. Bunların dışında sadece kanser tedavi başarısı ile ilgili değil; evli olan insanlarda kanser tanılarının daha erken saptandığı ve bekar kanserli hastalarda uygun tedavi alma olasılığın %53 daha az olduğu şeklinde vurgulandı.

Kanser tedavisi gören insanların yanında, tedavi süresince birlikte yardımcı olan ve motive eden eş, arkadaş, sosyal çevre ya da akrabanın varlığı kanser hastalarındaki stres hormonlarının düzeyini, bağışıklık sisteminin direncini ve ilaç yan etkilerine toleransı etkileyebilir.

Kanser tedavi merkezlerinde destekleyici programların yapılması çok önemlidir. Ülkemizde bu konu ile ilgili daha önceden, “Kanser Hastaları İçin Rehabilitasyon Merkezlerine İhtiyaç Var - http://www.blog.kulakburunbogaz.info/kanser-rehabilitasyon-merkezi.html” isimli makaleyi yazmıştım.

Peki mutluluk, mutlu aile ortamı, sevilmek, sevmek … neden bu kadar etkili olabiliyor?

 

Size çok bilinen bir mekanizmayı kısaca anlatmak isterim. İnsan vücudu sürekli yapım ve yıkımın olduğu, çalışan, üreten bir makine gibidir. Bu üretim esnasında, hasarlı, kusurlu hücreler de üretilir. Normal bağışıklık sistemi olan bireylerde bu kusurlu ve yanlış üretilmiş hücrelerin yok edilmesini sağlayan ve bunların tanınmasını sağlayan farklı sistemler mevcuttur. “Doğal Öldürücü Hücreler (Natural Killer Cell ya da NK Cell)” işte bu hatalı hücreleri ortadan kaldıran hücrelerdir.

Mutlu olursak bu hücrelerin aktivitesinin arttığı, depresyonda ise azalabileceği gösterilmiştir.

Şimdi hazır olun, yeni kanser tedavi araştırmalarından bir kısmı NK Hücrelerini arttırmaya yönelik olarak yapılıyor. Bu çalışmalarda, NK Hücre sayısı az olan ya da yetersiz çalışan hastalarda kemoterapi ya da radyoterapinin daha az etkili olabileceği gösterilmiş. Özellikle meme, kolon, karaciğer, akciğer, yumurtalık, pankreas, prostat, lösemi, melanom, baş ve boyun kanserleri ve renal hücreli karsinom etyolojisinde NK hücre aktivitesi problemleri olabileceği vurgulanmış.

Peki o zaman hadi NK hücrelerimizi biraz aktifleyelim ... Nasıl mı?

Sevdiklerinizle güzel bir vakit geçirin, kahkahalı bir akşam ya da sizi mutlu eden bir şeyler yapın.

Kaynaklar:

- Marital Status and Survival in Patients With Cancer, doi:10.1200/JCO.2013.49.6489, published in the Journal of Clinical Oncology, 23 September 2013 (http://jco.ascopubs.org/content/early/2013/09/18/JCO.2013.49.6489.abstract).

- Marriage Is As Protective As Chemotherapy in Cancer Care, doi:10.1200/JCO.2013.51.5080, accompanying editorial to study, published in the Journal of Clinical Oncology, 23 September 2013 (http://jco.ascopubs.org/content/early/2013/09/18/JCO.2013.51.5080).

- Ames E, Murphy WJ. Advantages and clinical applications of natural killer cells in cancer immunotherapy. Cancer Immunol Immunother. 2013 Aug 30 (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23989217).