2013 Yılında Google Üzerinde En Çok Arama Yapılan Sağlık Terimleri Yayınlandı: En Çok Arama Yapılan Terimler "Grip" ve "Soğuk Algınlığı"

Posted by Murat on Sept 25, 2013

 

Google tarafından 2013 yılında sağlıkla ilgili en çok arama yapılan terimleri yayınladı. Yukarıdaki resmin sağında görülen terimlerden birincisi "grip", ikincisi ise "soğuk algınlığı" oldu.

 

"Google Arama Trendleri" isimli google servisinde "Dünya 2013'te neleri aradı?" sloganı ile kullanıcılara arama yapılan terimleri ve arama sayılarını vermeye başladı. Bu serviste bugün için Türkiye' den en çok arama yapılan terimleri bulabilirsiniz.

Bunun dışında hastalıklara yönelik de trend servisleri açmaya başladı örneğin "Google Flu Trends" servisinde, "Dünya çapındaki grip trendlerini araştırın" sloganı ile, google arama verileri kullanılarak "grip" teriminin en çok aranıldığı bölgeler görülebiliyor. Maalesef Türkiye bu servise dahil edilmemiş.

Bu servisleri seyahat edeceğiniz ülkelerdeki salgınları tarama amacıyla kullanabilirsiniz.

     

2013 yılında en çok aranılan sağlıkla ilgili yerim grip ve daha sonra soğuk algınlığı olduğu bildirilmiş. Genel olarak arama verilerine göre ise "Nelson Mandela" bir numara ... Aşağıda Google tarafından hazırlanan "Google Zeitgeist | Here's to 2013" isimli, güzel bir videoyu izlemenizi tavsiye ederim.