"Google Flu Trends" i Biliyor musunuz? - Google Aranan Kelimelere Göre Ülkelerdeki Grip Özelliklerini İnceliyor (Türkiye dahil edilmemiş ....)

Posted by Murat on Oct 05, 2013

 

Arama sorgusu trendleri, gerçek dünyaya ait fenomenlerin doğru ve güvenilir bir modelini oluşturabilir mi?

İşte Google ekibi şimdi griple ilgili olarak bunu inceliyor.

"http://www.google.org/flutrends/about/how.html" sayfasında Google ekibinin yazısı şöyle: "Griple ilgili arama yapan kişi sayısı ile gerçekten grip semptomları taşıyan kişi sayısı arasında yakın bir ilişki olduğunu ortaya çıkardık. Elbette "grip" için arama yapan herkes hasta değildir, ancak griple ilgili tüm arama sorguları birbirine eklendiğinde bir model ortaya çıkar. Sorgu sayımlarımızı geleneksel grip izleme sistemleriyle karşılaştırdık ve birçok arama sorgusunun grip mevsiminin başlamasıyla birlikte kesin bir şekilde artma eğiliminde olduğunu gördük. Bu arama sorgularını ne sıklıkta gördüğümüzü sayarak gribin dünya çapındaki farklı ülkelerde ve bölgelerde ne kadar dolaştığını tahmin edebiliriz. Sonuçlarımızı ise Nature dergisinde yayınlamaktayız."

 

"Google Flu Trends" ya da "Google Grip Trendleri", griple ilişkili kelimelerin aranma verilerinin ülkelere ve aylara göre saptanıp yayınlandığı bir sistem. Bu veriler "Nature" dergisinde yayınlandı (http://www.nature.com/nature/journal/v457/n7232/full/nature07634.html linkinde bulabilirsiniz).

Eğer gerçek anlamda grip taramaları ile uyuşuyorsa "Google Grip Trendleri" çok faydalı olabilir. Örneğin bir yere seyahat edilirken önceden inlenenebilir. Grip Epidemisinin olduğu ülkelere gitmekten kaçınılabilir.

Kötü niyetli de kullanılabilir ....Nasıl mı?

Grip hastalığı nedeniyle savaşların kaybedildiği ve bazen de milyonlarca insanın ölebildiği tarihte gözlemlenmiştir ("İspanyol Gribi" diye bilinen 1918-1919 yıllarında 50-100 milyon insanın ölümüne neden olan, Amerika' ya kadar yayılan grip salgını gibi ...).

     

Bir ülke diğeri ile savaşa girerken, Griple ilişkili kelimelerin çok aratıldığı dönemde savaşa başlarsa, yani doğal biyolojik savaştan faydalanabilir mi ?

"Google Grip Trendleri" kapsamında, 2007 yılından beri farklı ülkelerdeki girpile ilişkili arama sayılarını aylara göre saptanarak yayınlanıyor.

Türkiye için veri bulamadım. Seyahat etmeyi planladığınız ülkelerdeki grip salgını olasılığı için incelemeniz mantıklı olabilir.