Google Glass' ın Hayatımıza Getirebileceği Olumlu ve Olumsuz Etkiler

Posted by Murat on April 16, 2013

Google Glass nedir?

Google Glass, Google’ ın en son yeniliğidir. Bu cihaz aslında gözlük şeklinde yüzümüze takılabilen bir bilgisayar. Google ile yapabileceğiniz video paylaşmak fotoğraf çekmek, yön belirleme gibi hemen hemen her şeyi, sadece görüş alanında bir teke ekranda yapılabilmesine olanak sağlıyor. Gözlük camları, temel olarak küçük bir transparan bilgisayar monitörü olarak çalışıyor. Kamera, mikrofon, web tarayıcısı ve konuşma tanıma yetenekleri ile donatılmış bir minyatür akıllı telefon içeriyor. Bu bilim-kurgu filmlerindeki cihazlara benziyor ama aslında gerçek. “Bone Conduction Transducer ” olarak adlandırılan sistem sayesinde sesler kafatası kemiklerinden iletilecek, ilave kulaklık gereksinimi olmayacak. Bluetooth özellikli her telefonla uyumlu olarak üretilen Google Glass, Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich) ve daha üzeri işletim sistemlerini destekliyor. GPS ve SMS mesajları kullanılabiliyor. Google glass' ın tüm özelliklerini bulabileceğiniz link >> http://support.google.com/glass/answer/3064128?hl=en&ref_topic=3063354

   

Google Glass Tanıtım Videosu (Project Glass: Live Demo At Google I/O ) izlemek için tıklayınız >> 

“Seçim, Aydınlatılmış Onam, Kontrol” Aşamaları Olmadan Hayata Dair Kayıtları Gözler Önüne Serilebilir

Sadece görüntü değil, ses kaydı da yapabilen bir cihazın gözlük şeklinde bazı insanların kafasında taşınması ve her alanda kayıt yapabilmesi suçların ve suçluların belgelenmesini sağlayabileceği gibi; hayata saygısızlık, şantaj ve tehdit gibi yeni suçların oluşmasını da kolaylaştırabilir.

Google Glass, hızlı bir kablosuz bağlantı üzerinden internete bağlı olduğu için, takan kişinin gördükleri, işittikleri ve yaptıkları gerçek zamanlı olarak takip edilebilir.

     

ABD’ de Konu İle İlgili Tepkiler Oluşmaya Başladı Bile …

‘Stop The Cyborgs (sayborgları durdurun) - stopthecyborgs.org’ isimli bir kampanya (Cyborg,Vücudunun tamamının veya bir kısmının elektromekanik aletlerle değişmiş olduğu insan anlamında) başlatıldı. Buna göre kafe, bar ve kamusal alanlarda Google Glass’ın kullanılmaması isteniliyor. Kötü niyetli bilgi toplama amacıyla kullanılabilir. Bu işletmelerde Google Glass takan insanların bu cihazları çıkarmalarını söyleyen stikırlar hazırlanmış durumda.

Google Glass’ ların yaygınlaşması Google’ ın gücüne güç katacağı kesin ancak buradaki tehlike, “gizlilik” diye bir şeyin artık olmaması. Her zaman açık, web-bağlantılı bilgisayar teknolojisi şimdi kafalarda, size bakıyor olabilir …

 

Google Glass, Trafik Kazası Riskini Arttırabilir!

Cep telefonundan çok farklı ilave özellikleri olan kişinin dikkatini ciddi bir şekilde dağıtabilen bu cihazların araç sürücülerinin kaza yapmasına ve her aracın potansiyel bir tehlike halini almasına neden olabilir. Bazı ABD eyalatlerinde araç kullanılırken Google Glass kullanılmasının yasaklanması gündeme gelmiş. Araç kullanılırken devre Google Glass özellikleri devre dışı bırakılabilir deniliyor ama o zaman da niye takılsın …

 

Google Glass' ın Kanserojen Etkileri Olabilir!

Elektromanyetik alan oluşturan ve ciddi veri akışısına olanak sağlayan bu cihazların hemen kafatasımıza bitişik halde saatlerce taşınmasının kanserojen etkilere neden olabilir.

"www.pcworld.com" websitesinde “Call me paranoid, but I think Google Glass is scary - Bana paranoyak diyebilirsiniz ama Google Glass’ ın korkutucu olduğunu düşünüyorum.” cümlesiyle başlayan bir makale var. Okumanızı tavsiye ederim (http://www.pcworld.com/article/259771/google_glass_horror_stories_from_your_privacy_free_future.html).

 

Google Glass Neden Üretildi ve Google’ ın Amacı Ne Olabilir?

İnternet arama devi Google, internet sayfalarındaki çerezler sayesinde insanların neleri sevdiğini, neleri satın aldığını ve ilgi alanlarını belirleyip büyük bir analiz sahibi oldu. Acaba Google, Google Glass ile, sadece internet ortamında değil gerçek dünyada da insanların ilgi duyduğu, sevdiği ve satın aldığı şeylerin analizini yaparak, gerçek dünyanın da bu alanda lideri olmak istemiş olabilir mi … Google, Google Glass ile kaydedilen tüm görüntü ve ses kayıtlarından istediğini kullanabilir.

Google Glass İle Gerçek Zamanlı Yüz Tanıma Olabilir

Google Glass yüz tanıyabilen bir sunucuya bağlanırsa yüz tanıma gerçek zamanlı olarak gerçekleşebilir.

Google tarafından geçen ay yapılan ve 8000 kişiye hediye ettiği ” if i gad glass” isimli yarışmada, yarışmacılar hayellerini yazmışlar ve Google ekibi de kazananları belirlemişti ...

 

Kaynaklar:

- Google Glass - Home

- Project Glass - Google+

- Google Glass - Wikipedia, the free encyclopedia

- Google Glass'ın Tüm Özellikleri Belli Oldu! - Milliyet.com.tr