“Google Health” Neden Başarısız Oldu?

Posted by Murat on January 04, 2013

“Google Health” Hakkında ....

 Tesadüfen arama motorları sonucunda rastladığım ve çok da ilgimi çeken "Google Health" in “www.google.com/health/” linkine tıkladığımda “Google Health has been discontinued – Google Health durdurulmuştur” yazısı çıkmıştı.

 

 

 

“1 Ocak 2013 yılına kadar Google Health’ de sakladığınız verileri silmek, görüntülemek, düzenlemek, paylaşmak veya yeni veri girmek mümkün olabilir, 1 Ocak 2013 sonrası Google Health ‘ de yüklü kalan tüm veriler geri alınamayacak ve bu tarihten sonra silinecektir.” şeklinde duyuru bu başlığında altında mevcut.

 

Sonradan inceleyerek öğrendiğim bu veri platformu, 2008 yılında Google ekibi tarafından, kişisel sağlık bilgilerinin merkezileştirilmesi hizmeti (ya da kişisel sağlık kayıt hizmeti) sunulması amacıyla kurulmuş ve "sağlık koşulları, ilaçlar, ilaç etkileşimleri, alerji ve laboratuar sonuçları" gibi farklı sağlık bilgilerinin tek bir merkezde toplanması amaçlanmıştı.

 

Birçok alanda internetin lideri olan “Google” açmış olduğu “Google Health” isimli tıbbi kayıt ve sağlık veri platformunu kapattı.

 

     

 

2010 yılında yeni sürümü yayımlanan ve Allscripts, Anvita Health, The Beth Israel Deaconess Medical Center, Blue Cross Blue Shield of Massachusetts, The Cleveland Clinic, CVS Caremark, Drugs.com, Healthgrades, Longs Drug Stores, Medco Health Solutions, Quest Diagnostics, RxAmerica ve Walgreens gibi bir çok partneri bulunan bu veri tabanı 2011 yılında “veritabanının yaygınlaşmasının eksikliği” gerekçe gösterilerek kapatıldı.

 

Aynı tarihte Microsoft, Google Health kullanıcıları için rakip veri tabanı olan “Microsoft HealthVault” hesabına kişisel sağlık bilgilerinin aktarımını sağlayan bir araç yayımladı.

 

“Google Health” Neden Kapatıldı?

 

Yurt dışındaki sağlık sistemi ülkemizdeki sistemden biraz farklı ve bu nedenleri yurtdışındaki yorum yapan uzmanlardan sizlere özetleyerek aktarmak istedim:

 

- Kullanıcıların çoğunun kişisel e-sağlık kaydının ne olduğu ve önemi hakkında yeterli bilgiye sahip olmaması

 

- Kullanıcıların kendi kayıtlarını takip etmek için doktor, hastane ve hatta sağlık planı portallarını kullanma eğiliminde olması

 

     

 

- Laboratuvar ve hastane veri sağlayıcılarının eksikliği

 

- Hastaların elektronik sağlık bilgileri ile uğraşırken aradığı diğer iletişim ve kolaylık özelliklerine sahip olmaması

 

- Kullanıcıların gizlilik ve güvenlik kaygılarının olması

 

- Eğlenceli ya da yeterli sosyal olmaması

 

- Sistemin karışık ve yavaş olması (kullanıcı yorumlarına göre)

 

- Sisteme doktorların dahil edilmemesi

 

- Diğer Google ürünlerine göre kötü pazarlanmış olması

 

- Bu ürünün tüketicilere fazla yararının olmaması (kullanıcı yorumlarına göre)

 

- Google' ın sağlık sitemi ve ilişkili verilerin karmaşıklığını hafife almış olması

 

Kaynaklar:

Why Google Health Really Failed—It's About The Money | TechCrunch

10 Reasons why Google Health failed | mobihealthnews

Google Health failed because consumers did not see the value of ...

Google Health - Wikipedia, the free encyclopedia