HIV Virüsüne Karşı Mücadelede Yeni Bir Dönem Başlıyor: CRISPR / Cas9 Geni Değişikliği

Posted by Murat on Mar 24,  2016

HIV virüsü enfeksiyonu - HIV nasıl bulaşır? - HIV vürüsü sıklığı - AIDS tedavisi - CRISPR / Cas9 Geni

Fotoğraf kaynağı: About HIV/AIDS

 

Çağın vebası ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en korkulanı "AIDS Hastalığı" nın etkeni olan HIV virüsü ve tedavisi lie ilgili yakın zamanda farklı bir yöntem daha geliştirildi. Mevcut tedaviler arasında, erken dönemde yoğun ilaç tedavisi ile hastalığın ortaya çıkışının engellenebildiği vakalar bildirilmesine rağmen; HIV virüsünün hücrelerden tamamen uzaklaştırılabilmesi ve hastalığın kesin tedavisi halen yok gibi. HIV virüsü 3 ayrı yolla bulaşabiliyor: 1. cinsel ilişki 2. kan ve kan ürünlerinin kullanılması ve 3. gebelikte, doğumda ve emzirmekle anneden bebeğe bulaşma şeklinde.

Dünyanın en saygın tıp dergilerinden olan, Nature' de yayınlanan, "Elimination of HIV-1 Genomes from Human T-lymphoid Cells by CRISPR/Cas9 Gene Editing" isimli makalede, CD4 + T-hücrelerinde yerleşen, HIV-1 virüslerinin, CRISPR / Cas9 geni değişikliği ile ortadan kaldırılabileceği vurgulandı. Çalışma linki >> www.nature.com/articles/srep22555

Aynı yöntemle enfekte olmamış hücrelerin çoğunun da HIV enfeksiyonuna karşı dirençli hale getirilebileceği vurgulandı. Gerçekten çok ayrınılı ve uzun bir makale, şuan için insanların tedavisinde kullanıma hazır olmayan bir yöntem olsa da; yakın gelecekte normal tedavi protokolü olarak kabul edilebilir.

Amerika Birleşik Devletleri'n de 1.2 milyondan fazla insanın HIV enfeksiyonu ile yaşadığı ve bu insanların yaklaşık sekiz de birinin  (% 12.8) kendi enfeksiyonun farkında olmadığı düşünülmektedir. Yeni HIV enfeksiyonlarının yıllık sayısı Amerika' da nispeten sabit kalırken; geçtiğimiz on yıl boyunca, HIV ile yaşayan insanların sayısı artmıştır. Yine, yeni enfeksiyonların hızı belli gruplar arasında çok yüksek bir seviyeye-özellikle devam ediyor (gey ve biseksüel erkeklerde) (kaynak: HIV in the United States: At A Glance).

HIV Virüsü Sıklığı 

Yukarıda Dünya Sağlık Örgütü (WHO)' nun HIV ve bu viriüs enfeksiyonu sıklığı le ilgili internet sayfası  (WHO | HIV/AIDS) ' de bulunan bir fotoraf mevcut. Koyu kırmızı renkli Afrika ülkeleri en sık HIV enfeksiyonu olan bölgeler. Türkiye' de de sıklık, Avrupa ilkelerindeki gibi (turuncu renkte) gösterilmiş. WHO' ya göre, 2013 yılında Dünya üzerinde yaklaşık 35 milyon HIV enfeksiyonu olan insan mevcutmuş ve yine 2013 yılı verileri için her yıl 1,5 milyon insan AIDS ve ilişkili hastalıklardan insan ölüyormuş. WHO' ya ait, HIV sıklığı taramasındaki zorlukların anlatıldığı makale ve benzer linkler >> WHO | HIV Incidence / WHO | Data and statistics

Ülkemizde HIV enfeksiyonu sıklığı ile ilgili net bir bilgi bulamadığımdan paylaşmadım. Ancak yine Dünya üzerinde 2008 yılındaki verielre göre hazırlanmış HIV virüsü sıklığı ile ilgili bir görsel (kaynak: HIV Microbicides: Rethinking Research Priorities and Outcomes):

HIV Virüsü Sıklığı

 

Yukarıdaki listede, Türkiye HIV enfeksiyonu sıklığı açısından en alttan 3. sırada, bir önceki ve daha yeni olnan WHo listesine göe, bazı Avrupa ülkeleri ve Türkiye de sıklık artmış ve tek renkte gösterilmiş gibi ... Bu listelerin daha eskilerini de internet ortamında bulabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı' na göre 2013 yılında, Türkiye' de 6 bin 802 HIV/AIDS hastası bulunuyormuş (kaynak: Türkiye'de 7 bin kişi AIDS hastası). Maalesef, belki bu rakamlar, bir buz kütlesinn su yüzeyinde görülen az bir kısmı olabilir. 1 Aralık Dünya AIDS günü ilan edilmiş. Ülkemiz için de eğitim kampanyaları ve korunma yöntemleri anlatılsa, virüs enfeksiyonu olan kişilere bilgi gizliliği garanti edilerek kayıt altına alınsa çok fatadalı olacak gibi görünüyor.