Havuzda Şakalaşırken Dikkat Edin! - Kulak Zarı Yırtılması

Posted by Murat on May 24,  2014

 

 

Bu sene için, ilk havuza girme sonrası kulak ağrısı olan hastam geldi. Basit dış kulak iltihabı olduğunu düşünmüştüm daha muayane etmeden ...

 

Havuzla ilgili olarak daha önceden "Tatil Sezonunda Havuza Girerken Kulak Enfeksiyon​u İçin Dikkat!" isimli yazıyı yayınlamıştım.

Kulağa su kaçması ile ilgili videoları bulabilceğiniz uzman tv sayfam >> Dr.Murat Enöz - Uzman TV Sayfası

Kulak zarı orta kulak ile dış kulak arasında bulunur ve dış basınç değişiklikleri esnasında belirli bir dereceye kadar esneyebilme özelliği mevcuttur. Ani basınç değişikliklerinde, kulak zarında yırtılmalar görülebilir. Özellikle uçak alçalırken ve dalgıçlık esnasında derine doğru dalış esnasında dış basınç artar ve orta kulaktaki basınç dış basıncın altına indiğinde kulak zarına basınç travması ortaya çıkar.

Yukarıdaki soldaki fotoğrafta, havuzda su altında şakalaşırken ani basınç değişikliği sonucu kulak zarında delinme ortaya çıkan hastanın dış kulak yolundaki ve kulak zarındaki kanlı alanlar ve kulak zarındaki travmatik perforasyon görülmektedir.

 

Travmadan 1 gün sonra başvuran hastanın kulak zarındaki deliğin çevresinde bulunan ölü dokular temizlendikten sonra, antiseptik emdirilmiş kağıt yama kulak zarı üzerine yerleştirilmiş ve 2 ay zarın kapanması için takip planlanmıştır. Kulak zarı delinmelerinden sonra zardaki delik kapanana kadar kulağa su temasından kaçınılması gerekmektedir.

Kulak zarındaki deliğin takiplerde kapanmaması durumunda kulak zarı ameliyatı planlanmaktadır.

     

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgile bulabileceğiniz linkler:

- Kulak Zarı Neden Delinir?

- Kulak Zarının Delinmesi İşitmeyi Nasıl Etkiler?

- Travmatik Kulak Zarı Delinmelerinde Yapılması Gerekenler