Himalaya Tuzu Lambası ve Sabunu, Organik Pazarlarda Satılıyor ...

Posted by Murat on Jun 15,  2014

 

 

Himalaya Dağları, dünyanın en büyük ve en yüksek sıradağlarıdır, dünyanın en yüksek tepesi olan Everest Tepesi' ni de içerir. Doğal bir negatif iyon yayıcısı olarak pazarlanan himalaya tuzundan yapılmış oda lambalarını ve sabunlarını bugün tesadüfen bir organik pazarda gördüm.

 

 

Normalde havada asılı halde bulunabilen allerjen, mikroorganizmalar ve diğer zararlı partiküller pozitif yüklüdür. Klima sistemlerinde ve havuz temizleme sistemlerinde bu iyonizasyon yöntemi ile ortama negatif iyon saçarak, zararlı tüm bu partiküller çöktürülür.

 

Tuz lambaları gece uyunulan odada çalıştırıldıklarında ve tuz sabunları da banyodan sonra kurulandıktan sonra cilde sürüldüğünde pozitif yüklü  bu zararlı partikülleri uzaklaştırabileceği düşüncesi ile satılıyor.

Yurtdışındaki makalelerde allerji ataklarının sayısını azaltabileceği vurgulanmış. Bazı yorumcular "USB' ye takılan himalaya lambası var mı?" şeklinde de sormuşlar. Yaratıcı bir düşünce ...

Himalaya tuzlarının 24 saat boyunca çalıştırılmasının allerjenlerin uzaklaştırılması için öneriliyor ancak bu durumda ampulun düzenli olarak değiştirilmesi gerekiyormuş. Kristal himalaya tuzu lambası ile ilgili ciddi bir sektör oluşmuş.

Konu ile ilgili güzel bir web sitesi >> Himalayan Salt Lamps: Ambient Air Purifiers!

Himalaya tuzu ve allerji ile ilgili bilimsel çalışma aradım ancak kapsamlı bir bilimsel çalışmaya rastlamasam da aşağıdaki kaynaklara ulaştım:

- Water and Salt, the Essence of Life

- Water & Salt: Your Healers From Within

- Himalayan Salt Crystal Lamps

     

İnternet ortamında doğal negatif iyon saçıcı olarak Balmumu Mumları (Beeswax Candles) da vurgulanıyor. Bilgi bulabileceğiniz güzel bir link >> Beeswax Candles and Allergies: An Effective SolutionBeeswax Candles and Allergies: An Effective Solution