Kanser Ameliyatları İçin Akıllı Bıçak "Intelligent Knife -IKnife" Çalışmalarından Birisi Yayınlandı

Posted by Murat on July 25, 2013

Imperial College London'da kanserli ve normal dokuyu tanıyabilen, cerrahlara kanserli dokuyu rezeke Ederken gerçek sağlam sınırı gösterebilecek akıllı bıçak "intelligent knife - iKnife" için deneme çalışmalarından bir tanesi bir kaç hafta önce yayınlandı. İngiltere' de, Imperial Biyomedikal Araştırma Merkezi, Avrupa Araştırma Konseyi ve Macar Ulusal Araştırma ve Teknoloji Ofisi tarafından finanse edilen bu çalışma kanser hastalarındaki tedavi başarısını arttırmak ve kanser için ödenen tedavi masraflarını azaltmak için yürütülüyor.

Solid tümörlerin ameliyatları esnasında, cerrah genellikle tümörü dokunarak ve görerek en uzak sağlam sınırı belirlemektedir. Bununla birlikte, mikroskopik olarak tümörün cerrahi sınırda devam edebileceği ve cerrahı yanıltabileceği düşünülerek bu akıllı bıçak sistemi geliştirilmiş. Birkaç saniye içerisinde kanserli ve normal dokuyu %91 ayırt edebilen bir sistem bu ...

IKnife Nasıl Çalışıyor?

1920' li yıllarda geliştirilen ve ameliyatlarda kullanılan elektrik kullanılan bıçaklar, kullanıldıklarında dokuyu hızla ısıtarak kan kaybını en aza indirmekte ve buharlaşan dokudan bir duman açığa çıkmaktadır. IKnife mucidi, Imperial College London' da çalışan Dr. Zoltan Takats, açığa çıkan bu dumanın biyolojik zengin bir bilgi kaynağı olabileceğini fark etmiş ve bu elektrikli cerrahi bıçak ya da koterleri bir kitle spektrometresine bağlamış. Bu şekilde kesilen dokunun hangi tümörü içerdiğini, sağlam doku ve tümörlü dokuyu ayırt edebileceğini fark etmiş.

 

Yukarıdaki "BBC News" tarafından hazırlanan videoda Intelligent Knife teknolojisi İngilizce olarak anlatılıyor.

Beyin, akciğer, meme, mide, kolon ve karaciğer tümörleri için bu akıllı bıçak uygulamasında referans kütüphanesi oluşturuluyor.

IKnife Başka Hangi Alanlarda da Kullanılabilir?

Intelligent Knife, dokudaki kan akımının yeterli olup olmadığının tespitinde, dokuda bulunan bakteri türlerinin tespitinde, at eti ve sığır etinin birbirinden ayırt edilmesinde de kullanılabilir.

Kanser cerrahisinde amaç, tümörün tam olarak ortadan kaldırılması ve sağlam dokunun olabildiğince korunmasıdır. Bu sistem sağlam ve kanserli dokuyu gerçekten saniyeler içerisinde ayırt edebilirse, ameliyatlar esnasında sağlıklı dokudan en az miktarda çıkarılacağından kanser ameliyatları sonrası hastaların yaşadığı sıkıntılar da en aza inebilir.

Bu sistemle ilgili benim kafa takılan birkaç noktayı paylaşmak isterim ... Özellikle primeri bilinmeyen (yani kanserli bir bölgeden sıçramış ancak hangi kanser olduğu bilinmeyen) metastazlara yönelik cerrahi işlemlerde akıllı bıçak otomatik olarak hangi kansere benzediğini ya da kanserli bölgeyi saptayabilecek mi?

Bu sistemin geliştirilebilmesi ve doğruluk oranının yükseltilebilmesi için çok hasta üzerinde yapılan, kapsamlı çalışmalara ihtiyaç var.

Kaynaklar:

- http://www3.imperial.ac.uk/newsandeventspggrp/imperialcollege/newssummary/news_17-7-2013-17-17-32
- J. Balog et al. ‘Intraoperative tissue identification using rapid evaporative ionization mass spectrometry.’ Sci. Transl. Med. 5, 194ra93 (2013). http://stm.sciencemag.org/content/5/194/194ra93