Islak ve Küflü Duvarlar Astım, Allerjik Rinit ve Allerjik Deri Hastalıklarını Tetikleyebilir!

Posted by Murat on Sep 20,  2014

 

 

"Annals of Allergy, Asthma and Immunology" isimli saygın tıp dergisinde yaklaşık 10 gün önce yayınlanan, bir araştırmada, ıslak duvarları olan ya da duvarlarında suya bağlı hasar olan evlerde yaşayan çocuklarda, Atopik dermatit (AD) denilen allerji ile ilişkili deri hastalıklarının daha sık görüldüğü vurgulandı. Bu çalışmada, duvarlardaki su hasarlarının varlığı infrared kameralarla taranarak saptanmış. İlgili çalışmayı okuyabileceğiniz link >> Infrared camera-proven water-damaged homes are associated with the severity of atopic dermatitis in children

Özellikle ev içerisindeki nem düzeyi arttığında, ev tozu akarlarının ve allerjiye neden olabilen küflerin üremesi hızlanmaktadır. Bu durumla ilgili soğuk buhar makinelerinin doğru kullanımı ve yatak odasındaki nem düzeyin düşürülmesi konusunda ailelerin bilgilendirilmesi gerekmektedir. Özellikle yatak odasında akarların ve küflerin üremesini azaltmak için odanın havalandırılması, güneş ışığı ile temas ettirilmesi ve yünlütüm ürünlerin (yorgan,yastık, battaniye ...) uzaklaştırılması faydalıdır.

 

 

Islak ve küflü duvarlar sadece allerjik deri hastalıkları riskini değil; astım ve allerjik rinit riskini de arttırmaktadır. Büyüme çağındaki çocuklarda şiddetli allerjik hastalık atağı olduğunda, son seçenek olarak (olası tüm yan etkilerine rağmen) kortizon tedavisi verilebilmektedir. Ev içerisindeki yapılabilecek basit önlemlerle bu allerjik hastalıkların sıklığında ve şiddetinde azalma ve dolayısıyla gereksiz ilaç kullanım sıklığında da azalma sağlanacaktır.

Konu ile ilgili olarak okuyabileceğiniz benzer bir makaler >> Allerjik Rinit Tedavisi ve Alınması Gereken Önlemler

 

Kaynaklar:

- Rooms with water damage may be linked to skin problem in children

- Mold Allergy Overview

- Allergies, asthma, and molds - National Library of Medicine