Kulak Kaşıntısının Nedenleri, Tedavisi ve Kulak Kaşıntısı İçin Alınması Gereken Önlemler

Posted by Murat on Jan 20, 2014

 

 

Kulak kaşıntısı farklı zamanlarda bir çok insanda görülebilecek bir durumdur. Kulak kaşıntısı ile ilgili olarak öncelikle kulak kiri ve kulak temizliği ile ilgili konuşmak daha doğru olacaktır.

Kulak Kiri ve Görevleri:

 

Dış kulak yolunda, kulak kanalını koruyan, yağlı, antimikrobiyal maddelerden zengin doğal kulak salgısı (buşon, serumen, earwax ya da kulak kiri) bulunmaktadır. Halk arasında söylenilen "kulak kiri" kelimeleri aslında, bu salgının faydasız ve boşuna biriken bir materyal olduğu şeklinde algılanmasına neden olabilmektedir. Kulak kirinin faydaları ya da görevleri aşağıdaki şekilde özetlenilebilir:

 

- Dış kulak yolu derisinde su ve mikrop geçirmeyen bir bariyer oluşturmak
- Dış kulak yolunun temizlenmesine katkıda bulunmak
- Mantarların üremesini engelleyen asidik ortamın oluşturulmasını sağlamak (kulak mantarını engeller)
- Bakteri ve virüslerin dış kulağa teması halinde öldürülmelerini sağlamak

 

Kulağın Yanlış Temizlenmesi Durumunda Görülebilecek Sorunlar:

 

Bu kadar önemli faydaları bulunan bu salgıların travmatik bir şekilde, pamuklu çubuk, peçete ya da farklı bir cisim kullanılarak dış kulak yolundan düzenli olarak uzaklaştırılmaya çalışılması aşağıdaki sorunlara neden olabilmektedir:

 

- Dış kulak yolunda tekrarlayan mantar enfeksiyonları
- Dış kulak yolunda tekrarlayan havuz enfeksiyonları
- Dış kulak yolu egzaması
- Dış kulak yolu derisinde kalıcı yapısal değişiklik ortaya çıkması
- Dış kulak yolu kanalında daralma olması

 

Kulak Kaşıntısının Nedenleri:

Kulak kaşıntısı aşağıdaki nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir:

- Dış kulak yolunun mantar enfeksiyonlarında
- Dış kulak yolu enfeksiyonlarında
- Allerjik bünyeli insanlarda baharatlı yiyecekler, domates, kiwi, çikolata gibi gıdaları tüketmeleri durumunda kulak kaşıntısı görülebilir

 

Kulakların Doğru Temizlenmesini Öğrenmek, Kulak Kaşıntısında Esas Alınması Gereken Önlemdir!

Amerikan Kulak Burun Boğaz Akademisi, kulak zarında delik ya da enfeksiyon olmayan, sağlıklı kulak yapısı olan hastalarda, aşağıdaki şekilde kulak temizliğini önermektedir:

- Kulak yoluna duş alırken sonunda, ılık su tutulmalı ve peçete ya da havlu ile baş yana çevrilerek kulak kanalı içersinde kalan su akabaca akıtılmalıdır. Daha sonra, saç kurutma makinesi düşük ayarda, 2-3 dakika kulağa tutularak kulak kanalı kurutulmalıdır.

 

Kulak Kaşıntısı İçin Evde Yapılabilecek Önlemler Nelerdir?

 

Kulak kaşıntısı olan insanlar, kulak zarlarında sorun yoksa limon suyunu ya da sirk suyunu bir ya da iki damla olarak dış kulak yoluna damlatabilirler. Özellikle kulaklarını çok karıştıran ve dış kulak yolu cildini tahriş eden hastalarda, asidik solüsyonlar hafif acı hissine neden olabilmektedir.

 

 

Kulak Kaşıntısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kulak kaşıntısı olan insanlarda doğru kulak temizliğinin öğretilmesi ve daha sonra dış kulak yolunun durumuna göre tedavi verilebilir. Öncelikle kulak kirini taklit eden asidik ve alkol bazlı solüsyonlar düzenli kullanım için önerilebilmektedir. Dış kulak yolunda egzama varlığında, kısa süreli ve etkisi sınırı kortizonlu solüsyon ya da merhemler verilebilmektedir.

 

Dış Kulak Yoluna Uzun Süreli Kortizonlu İlaç Sürmeyin!

 

Özellikle bazı hastaların, dış kulak yoluna kulak temizleme çubuğuna sürerek kortizonlu ilaçları aylarca hatta yıllarca sürebilmektedir. Bu tür ilaçların aşağıdaki yan etkileri bulunmaktadır:

 

- Dış kulak yolu derisindeki normal bakteriyel koruyucu tabakanın bozulması ve mantar enfeksiyonlarına yatkınlık
- Gözde katarakt ve glokom
- Deride yaşlanma belirtilerinin hızlanması

Kortizonlu ilaçları, düzenli kullanımda genellikle en fazla 1 ya da 2 hafta önermek daha doğrudur.

 

Kulak Temizleme Çubukları Ne İşe Yarar?

Pamuklu kulak temizleme çubuğu (Q tip) kutuları okunduğunda, çok küçük yazılarla, dış kulak yolunun içine sokulmaması gerektiği ve bunun yanlış kullanım olduğu yazılmaktadır. Birçok hasta bu çubukların dış kulak yoluna sokulması için üretildiğini düşünmektedir. Normalde bu çubuklar, kulak kepçesindeki kıvrımlı bölgelerin, havlu ile temizlenemeyecek alanların temizlenmesi için kullanılmalı ve dış kulak yoluna sokulmamalıdır.

Konu ile ilgili güzel bir yabancı söz, "Never stick anything smaller than elbow in ear"- "kulağınıza dirseğinizden daha küçük hiçbir şeyi sokmayın" aslında her şeyi özetliyor gibi.

Pamuklu çubuklar, dış kulak yolundaki tüm koruyucu salgıların uzaklaştırılmasına ve dış kulak yolu cildinin tahriş olmasına neden olmaktadır.

 

Kulak Temizleme Mumlarını Kullanmaktan Kaçının!

 

Kulak temizleme mumlarının, kulak zarının zedelenmesine neden olabileceklerinden, kulak temizliği amacıyla kullanılması sakıncalı olabilir. Kulak zarının ateşli yanık ya da kıvılcıma bağlı delinmelerinde, zardaki deliğinin iyileşme olasılığı çok daha düşüktür. Bunun nedeni, delik kenarlarında canlı hücre kalmamasıdır.

 

 

Vakumlu Kulak Temizleme Makineleri

Vakumlu kulak temizleme cihazları, bir kaç ay önce internet ortamında yaygın olarak paylaşılır hale geldi. Bu cihazlardan bir tanesini eve isteyerek incelemek istedim. Öncelikle kutunun üzerinde görünen ya da reklamlarda gösterilen cihazdan çok farklı ve çok basit bir cihaz olduğunu fark ettim. Özellike Çin' de üretilen ve satışı yapılan bu cihazların farklı boylarda kulak kanalına oturan aparatları mevcut. Kulak kanalına tam olarak oturtulması durumunda kulak zarında delinmeye neden olabilecek bir sistem. Bunun dışında, kulak zarında önceden delik bulunan ve iyileşen ya da basınç travması yaşamış olan hastalarda zar zedelenmesi riski daha yüksek olabilir.

 

Sonuç olarak doğru kulak temizliği için doktorunuza danışmanız en uygun seçenek olacaktır.

Benzer bir yazı >> Mucizevi Bir Vücut Salgısı: Kulak Kiri