Mikrodalga Fırınların Kullanımı Sınırlandırılmalı!

Posted by Murat on Sep 24,  2014

 

 

Günümüzde elektromanyetik dalgaların her alanda kullanımı giderek sıklaşmakta, cep telefonu, elektronik aletler, lambalar, hastanelerdeki görüntüleme cihazları ve pratik yemek pişirme aleti olan mikrodalga fırınlar ... hepsinde elektromanyetik enerji kullanılır hale gelmiş. Elektormanyetik enerji, bir çeşit iyonlaştırıcı etkisi olmayan radyasyondur.

Peki, evimizde, restaturantlarda, kafelerde, otellerde ... kullanılan ve dakikalar içerisinde içerisine konulan yemeği ısıtabilen mikrodalga fırınlar yemekleri nasıl ısıtır?

Mikrodalgalar, mikrodalga fırın içerisinde "magnetron" adı verilen bir elektron tüp fırın içinde üretilmektedir. Mikrodalgalar, yerleştirilen besinlerin içindeki su moleküllerinin dönmesini tetikler ve moleküller arası sürtünmeye bağlı olarak ısı enerjisi açığa çıkar, yemek ısınır ... Mikrodalga fırınlar iki tür elektromanyetik dalga  yayarlar: mikrodalgalar veya yüksek frekanslı radyo dalgaları. Taze meyve ve sebze gibi su içeriği yüksek olan gıdaların, mikrodalga fırınlarda daha çabuk ısınmasının mantığı da budur. (Yanlış anlaşılmasın, bu şekilde ısıtılan gıdalar da herhangi bir kirlenme olmaz). Vücudumuzda su içeren gözümüz gibi organlar da öncelikli olarak ısınabilecekler arasında ... Aynı şekilde sıcaklık yükselmesine karşı çok hassa olan testisler de ısınabilmektedir. Yerleştirilen kalın yiyeceklerin önce dış tabakası ısınır ve bu dış tabaka daha sonra içini ısıtır. Yani kapağı açıp ellediğinizde yanlışlıkla tam olarak ısındığını zannedebilirsiniz. Cam, kağıt, seramik veya plastik kaplar mikrodalga fırında pişirme kabı olarak kullanılabilir çünkü mükrodalgalar bunları ısıtamaz. Genel olarak, metal tava ya da alüminyum folyo, bir mikrodalga fırında kullanılmamalıdır.Aynı şekilde bazı plastik kaplar da erime riski nedeniyle mikrodalga fırınlarda kullaılmamalıdır. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz Amerikan Besin ve İlaç Dairesi Kurumu FDA' nın linki >> Microwave Oven Radiation - http://www.fda.gov/radiation-emittingproducts/resourcesforyouradiationemittingproducts/ucm252762.htm

Bu linkte Amerikan halk sağlığı kritererine göre mikrodalga sızıntısı ile ilgili de bilgi var. 

FDA, mikrodalga fırınların konservelemede de kullanılmaması gerektiğini,  çünkü besinlerde pişirilerek ölebilen bakterilerin, mikrodalga fırınlarla ısıtıldığında ölmediğini vurgulamış.

Aslında bugüne kadar mikrodalga fırınların sadece elektormanyetik alan yaratarak sağlık sorunu oluşturabilaceğini ve etrafımızda her yer baz istasyonu iken bu fırınların evden uzaklaştırılmasının çok da gerekli olmadığını düşünmüştüm. Bir neden de, mikrodalga enerjisi sizi radyasyon kaynağından (mikrodalga fırından) uzaklaştıkça dramatik bir şekilde azalır. Yani "yemek pişerken ondan uzaklaşmak yeterli" gibi düşünmemdi.

Saygın bir web sitesinde, çeşitli araştırmaların da kaynak gösterilerek hazırlandığı "12 Facts About Microwaves That Should Forever Terminate Their Use - http://preventdisease.com/news/14/072314_12-Facts-About-Microwaves-Should-Terminate-Their-Use.shtml" isimli makaleyi ve ilgili diğer makaleleri okuduktan sonra fikrim değişti.

Mikordalga fırınlarda üretilen elektromanyetik alan (mikrodalgalar) su oranı yükesek besinleri ve vücudumuzdaki su oranı yüksek organları öncelikli olarak ısıtır. Katarakt, geçici kısırlık, doğum kusurları, kan hastalıkları ... yayınlar var. Aşağıda hepsini kaynak linklerde bulabilirsiniz.

İlginç olarak FDA' in linkinde mikrodalga fırınlarla ilgili bu olası yan etkiler yazılsa da; ısıtılan yemeklerde ki olmusuz etkilenmeler hakkında ayrıntılar yer almamış. Amerika, mikrodalga fırınlarının zararları ile ilgili Avrupa raporlarını kabul etmemiş, Rusya' da bazı mikrodalga fırınların kullanımı yasaklanmış (Kaynak link: 1)

Gerçekten, mikrodalga fırınlar, yiyecekleri ısıtmak amacıyla kullanıldıklarında, yiyeceklerde yapısal değişikliklere de neden olurlar.

Mikrodalga Fırınları Kullanarak Bebek Sütlerini Isıtmayın!

Mikrodalga fırınlar sütlerdeki vitamin kaybı ve olumsuz etkilenmelere neden olabileceği gibi; özellikle biberon kullanılarak yapılan ısıtıma işlemlerinde, biberonun dışı soğuk gibi gelse de sütün aşırı ısınma ihtimali mevcuttur. Bu nedenle, bebeklerde, ağız içi ve yemek borusu yanıklarına ve diğer olumsuz etkilenmelere neden olabilmektedir. (Kaynak linkler:2 ve 3)

Mikrodalga Fırında Isıtılan Kan Takılan Bir Hastanın Vefat Ettiği, Oklahoma'da Bir Dava!

Amerika' da, Oklahama' da cerrahi işlem yapılacak olan "Norma Levitt" isimli hastaya, mikrodalga fırında ısıtılan kanın takılmasından sonra hastanın vefat etmesi üzerine açılan bir dava mevcut. Bu dava ile ilgili mahkeme kararı dokumanı kaynak linklerde bulabilirsiniz (Kaynak linkler 4 ve 5). Bu vakadan sonra mikrodalga fırınların aleyhine oluşturulan bir çok internet sitesi ve gruplar ortaya çıkmış.

İnsanın Elektrokimyasal Etkinliğini Değiştiren Herhangi Bir Kuvvet, Bedenin Fizyolojisini Etkiler!

Bu çok güzel ifade "Ellen Sugarman" ' ın 1992 yılında yazdığı "Warning: The Electricity Around You May Be Hazardous to Your Health" isimli kitabından alıntılanmış. Amazon. com' daki kitabın linki >> http://www.amazon.com/Warning-Electricity-Around-Hazardous-Health/dp/0671758756

Yukarıdaki ısıtılan kanla ölüm vakası mikrodalga ile "ısıtma" yönyeminin, ısıtılan maddelere bir şey yaptığının bir kanıtı gibi değerlendirilebilir. Ayrıca mikrodalga fırında yiyecek işlemek insanların da bu "bilinmeyenleri" sindirmesi anlamına geliyor.

 

Yandaki fotoğraf "Microwaves destroy molecules. What are they doing to us when we eat the food we put into them?" isimli facebook sayfasından alıntı. İki aynı bitkiye sadece arıtılmış sular dökülüyor. Birincisi mikrodalga fırında diğerine ise normal fırında aynı sıcaklıklara kadar ısıtılan su dökülüyor. 9. günde birinci bitki böyle olmuş.

Mikrodalga Fırınların Zararları İle İlgili Bazı Bilimsel Kanıtlar!

- Formul Bebek Mamalarını Mikrodalga Fırınla Isıtmayın!

Dr. Lita Lee tararından, 1989 yılında saygın tıp dergisi "Lancet" te yayınlanan makalede, formul mamaların mikrodalga fırınlarda ısıtılması durumunda, böbreğe ve sinir sistemine toksik ürünlerin ortaya çıkabileceği, amino asit ve yağ asitlerinde yapısal değişikliklerin oluşabileceği gösterilmiştir (Kaynak linkler 1 ve 6).

- Mikrodalga Fırınlar Isıtırken, İçeriğini de Bozuyor!

İsviçreli gıda şirketlerinden biri ile uzun yıllar boyunca bir gıda bilim adamı olarak çalışan ancak, gıdaların içeriğini zoan işlemlerle ilgili çalışmalar başlattıktan sonra işinden kovulan İsviçleri bilim adamı, Dr Hans Ulrich Hertel, mikrodalga fırınlarda pişirilen gıdaların insan fizyolojisi ve kan üzerine etkilerini inceleyen ilk bilim adamıdır. Maceralı bir şekilde mikrodalga üreten firmaların açtığı davalar ve engellemeler nedeniyle çalışmalarını zor da olsa yayınlamış. İsviçre Federal Enstitüsü ve Biyokimya Üniversitesi Enstitüsü Dr Bernard H. Blanc ile birlikte yaptığı ve yayınladığı çalışmada, mikordalga fırınlarının besinlerin içeriğinde toksik ve kanserojen değişikliklere neden olabileceğini vurgulamıştır. İsviçre' de kendisi aleyhine sonuçlanan ve mikrodalga fırınları ile ilgili söylediklerine bağlı mahkeme kararından sonra, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 1993 kararında Hertel haklarının ihlal edildiğine hükmetmiş, 25 Ağustos 1998 tarihinde Strazburg, Avusturya, teslim bir kararında tersine dönmüştür. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ayrıca, mikrodalga fırınların ilanını yasaklayan, Dr Hertel' e karşı 1992 yılında İsviçre mahkemesi tarafından verilen "konuşma yasağı" insan sağlığı için tehlikeli olduğuna hükmet ve ifade özgürlüğü hakkına aykırı olduğu kararını vermiş. Ayrıca, İsviçre Dr Hertel tazminat ödemeye mahkum edilmiş (Kaynak link:2).

- Mikrodalga Fırınlar Kısırlık Yapabilir!

Tavşanlar üzerinde yapılan yeni bir çalışmad, kronik mikrodalga fırınların yaptığı elektromanyetik alana maruz kalan tavşanlarda sprem kalitesi ve acnlığında azalma, seminifer tubullerde dejenerasyon saptandı (Kaynak link 7).

Dünya Sağlık Örgütü' nün Mikrodalga Fırınlar İle İlgili Önerileri

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)' nun "Elektromanyetik alanlar ve kamu sağlığı: Mikrodalga fırınlar" başlıklı yazısında (Electromagnetic fields & public health: Microwave ovens - http://www.who.int/peh-emf/publications/facts/info_microwaves/en/) mikrodalga fırınlar ile ilgili aşağıdaki öneriler yer almaktadır (bu sayfa 2005 yılında hazırlanmış, ancak bu yıldan sonra yayınlanan daha yeni yayınlarda mikrodalga fırınların ciddi yan etkileri belirtiliyor):

-  Yiyecek, sıvılar ya da su içeriği fazla vücudumuzdaki dokular, su ihtiva eden malzemeler mikrodalga enerjisi emer ve ısı açığa çıkar.

- Üreticilerin talimatlarına göre kullanıldığında, mikrodalga fırınlar ısıtma ve çeşitli yiyecekler yemek için güvenli ve kullanışlıdır. Ancak, mikrodalga fırınların, termal yanıklar ve gıda işleme potansiyeli ile ilgili olarak önlem alınması gerekir.

-  Mikrodalga güvenliği: mikrodalga fırın tasarımında, mikrodalgalar fırının ikapağı kapalıyken dışarıya sızıntının engellenmesi için tasarlanmıştır. Çevresine ve cam kapıdan sızıntı uluslararası uluslararası standartlar tarafından belirlenen değerlerin çok altındaki bir seviyeye tasarımı ile sınırlıdır.

- Mikrodalga enerjisi vücut tarafından emilir ve dokularda ısı açığa çıkar. Bu göz ya da testis gibi sıcaklığa duyarlı dokularda daha risklidir.  Ancak, termal hasar sadece uzun süre maruziyet ve çok yüksek güç seviyeleri den oluşabilir. 

Daha bir çok bilgi var ve rahat bir şekilde evlerde mikrodalgaların kullanımı öneriliyor gibi ... Ancak son yayınlar ve çalışmalar çok da içimi rahatlatmadı. Çeşitli web sitelerinde mikrodalgaların sosnsuza kadar evlerde ve restaurantlarda kullanılmasının yasaklanması öneriliyor.

Yukarıdaki makalelenin genel özeti:

- Mikrodalga fırınlar yiyeceklerin en dış kısımlarını ve en sulu olan bölgeleri ısıtır.

- Vücucudumuza mikrodalga fırınların öncelikli olarak ısıtabileceği ve zarar verebileceği alanlar da; vücudumuzun en dış kısımında yer alan, su oranı yüksek ve ısıya duyarlı organlarımızdır (gözler, testisler, süt veren annelerde göğüsler ...).

- Bebek sütleri ve bebek mamaları mikrodalga fırınlar kullanılarak ısıtılmamalıdır.

Kaynaklar:

1-  Microwaves And Microwave Ovens By Lita Lee - http://www.litalee.com/documents/microwaves and microwave ovens.pdf

2- The Hidden Hazards Of Microwave Cooking - http://www.health-science.com/microwave_hazards.html

3- Microwave Safety - Minnesota Extension Service of the University of Minnesota - http://www.extension.umn.edu/family/health-and-nutrition/toolkits-and-resources/simply-good-eating-for-english-language-learners/docs/microwave-safety.pdf

4- The Proven Dangers of Microwaves - http://www.mercola.com/article/microwave/hazards2.htm

5- Googled: microwave "Norma Levitt" lawsuit oklahoma 1991 -  http://wyomcases.courts.state.wy.us/applications/oscn/DeliverDocument.asp?citeID=4387

6- Radiation Rescue - Sayfa 113

7- 2.45-GHz microwave irradiation adversely affects reproductive function in male mouse, Mus musculus by inducing oxidative and nitrosative stress. - http://informahealthcare.com/doi/abs/10.3109/10715762.2014.888717