"Pillar Implant" İle İlgili Yanlış Bilinenler

Posted by Murat on Jun 11,  2014

 

 

Pillar ® Prosedürü, horlama ve uyku apnesi tedavisi için geliştirilmiş, yumuşak damağa "Pillar Implant" denilen implantların yerleştirlmesi şeklinde bir uygulamadır. Konu ile ilgili ayrıntılı diğer bir link >> Pillar İmplant İle Horlama Tedavisi

 

Pillar İmplant Yöntemi hakkında birçok soru gelmesi üzerine bu yazıyı hazırlamak istedim.

"Pillar Implant", Pil İçermez ve Yapısı Titanyum ya da Metal Değildir!

Bu sistemde implantların isminin "Pillar" olması hastaların bunun bir pil ya da elektrikli bir sistem olabileceği konusunda düşündürebiliyor ancak bu tedavi prosedüründe pil ya da elektrik kullanılmamaktadır.

Uyku apnesinde dil köküne yerleştirilebilen pil sistemi "nörostimülatör" ile pillar implant birbirinden çok farklı uygulamalardır.

Yine bu sistemin isminde bulunan "İmplant" kelimesi nedeniyle bu sistemin titanyum diş implantları gibi, titanyum ya da herhangi bir metal içerebileceği düşünülebilir; ancak Pillar İmplantlar metal içermez sadece polyester benzeri yapıdadır.

 

 

Pillar Implant ameliyatlarda uzun yıllardır kullanılan cilt dikişlerindeki polyester benzeri malzemeden üretilmiştir. Birbiri üzerine sarmal şeklinde sarılan materyalden oluşan ve yaklaşık 18mm x 2mm boyutlarındaki bu implantlar yumuşak damağa yerleştirildikten sonra 2-4 ay içerisinde iyileşme yanıtına neden olarak yumuşak damağın sertleşmesini sağlamaktadır. Yani bu implantlar sadece yumuşak damak bölgesinin daha sert olmasını ve havayolunun uykunun gevşeme fazında kapanmasını engellemektedir. Etki edebilmesi için, uygulama bölgesindeki iyileşme ve fibrozisin başlaması gerekeceğinden 2-4 aylık sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu etkinin en az 10 yıl ve daha uzun süre devam edebileceği gösterilmiştir.

 

     

 

Pillar İmplant Yumuşak Damak Dışındaki Havayolu Darlıklarında Etkisizdir! 

Pillar Implant yönteminde yumuşak damak içerisine implantlar yerleştirilmektedir. Sadece yumuşak damak bölgesinde sarkma ve yumuşağın uyku esnasında gevşeyerek kapanmasına bağlı horlama şikayeti olan insanlarda bu implantlar ağrısız, kansız, genel anestezi gerekmeden uygulanabilecek etkili bir tedavi yöntemidir.

 

Uyku apnesi ve horlama şikayeti olan hastalarda havayolu ayrıntılı değerlendirilmelidir. Havayollarında uyku esnasında daralan ya da kapanan tüm bölgelere yönelik tedavilerin düzenlenmesi başarı şansını arttırmaktadır. Yandaki fotoğrafta görüldüğü gibi, bademciklerin oldukça büyük olduğu, küçük dilin sarkık olduğu ve yumuşak damağında yine sarkık ve gevşek olduğu bir hastada sadece Pillar Implant uygulaması tedavide yeterli olamayacaktır.

 

Pillar Implant Uygulandıktan Sonra Ses, Konuşma ya da Yutkunmada Değişiklik Olmaz! 

Pillar Implant uygulamasında sadece yumuşak damak içerisine 3 ile 5 arasında implant yerleştirilmektedir. Boğaz ve boyun bölgesinde hiçbir anatomik değişiklik yapılmamaktadır. Bu nedenle ses ve konuşmada herhangi bir değişiklik beklenmez. Uygulamadan sonraki erken dönemde yutkunurken damak bölgesinde bir takılma hissi görülebilir. Çoğunlukla günler içerisinde bu his azalır ancak yutkunma zorluğu görülmez.

Pillar Implant hakkında ayrıntılı bilgileri, üretici firmanın iletişim bilgilerini bulabileceğiniz web sitesi >> www.pillar-implant.ameliyati.info yu ziyaret edebilirsiniz.