Horlama Tedavisi İçin Pratik Bir Yöntem: Pillar Implant Uygulaması

Posted by Murat on Oct 02, 2013

 

Pillar Implant Sistemi, yumuşak damak için geliştirilmiş, yumuşak damağın içerisine yerleştirilen ve yumuşak damağın gerilerek yukarıya doğru çıkmasını sağlayan implant sistemidir. Genellikle 3 adet implantın yumuşak damak içerisine yerleştirilmesi, bu bölgedeki dokuda sertleşmeye ve gerilmeye neden olur. Konu ile ilgili ayrıntılı diğer bir link >> Pillar İmplant İle Horlama Tedavisi

Sadece lokal anestezik kullanılarak, yaklaşık 20 dakika içinde bir doktor ofisinde yapılabilir ve nispeten ağrısız bir işlemdir. Hafif ve orta şiddetli obstrüktif uyku apnesi (OSA) tedavisinde kolayca uygulanabilir.

 

Pillar Prosedürü sırasında, özel eğitim almış bir kulak, burun ve boğaz (KBB) doktoru veya diğer Pillar Prosedürü Uzmanı steril bir yerleştirme aracını kullanarak yumuşak damak içine 3 küçük dokuma implantı yerleştirir. Zaman içerisinde vücudun doğal iyileşme yanıtına bağlı implantı sabitleyen ve yumuşak damağın sertleşerek gerilmesini sağlayan bir fibrotik doku aynı zamanda horlamaya neden olan doku titreşimini azaltır. Implantlar da üst solunum yolu tıkanıklığı ve uyku apnesine neden olan yumuşak damak kollapsına engel olurlar.

Pillar Prosedürü' nde kullanılan implantlar 50 yılı aşkın için implante edilebilir tıbbi cihazlarda kullanılan bir dokuma polyester malzemeden imal edilmiştir. Pillar Implant' lar yaklaşık 1.778 santimetre uzunluğunda ve 0.2032 santimetre genişliğindedir.

     

Pillar Prosedürü esnasında hiçbir dokuda eksilme ya da değişiklik yapılmamaktadır. Doku rezeksiyonu yapılmadığından komplikasyon oranı çok düşüktür. Dünya çapında 45000' den fazla uygulanan Pillar Implant Sistemi' ne bağlı bildirilen komplikasyon oranı % 1' den düşüktür. En sık bildirilen minör komplikasyon bir implant kısmi bir ekstrüzyonu (implantın doku dışına çıkması)' dır.

Pillar Prosedürü, horlama ve obstrüktif uyku apnesi (OSA)' ya neden olan gevşek ve titreşen yumuşak damak alanının, sertleşerek gerginleşmesini sağlar. Bu şekilde uyku durumunda, hava yolunda daralma ve horlama azalır. Zaman içerisinde, implantların çevresinde onları sararak sabitlenmesini sağlayan ve yumuşak damağın yukarıya doğru gerilerek sertleşmesini sağlayan fibrotik doku yanıtı ortaya çıkar. Bu şekilde aylar içerisinde, horlama ve uyku apnesi tedavi etkisi ortaya çıkabileceği gibi, gece terlemeleri, yorgun uyanma, uyku doyumunda azalma gibi şikayetler de ortadan kalkabilir.

Pillar Implant uygulaması ile ilgili tüm sorulara cevap bulabileceğiniz web sitem "www.pillar-implant.ameliyati.info" açılmıştır.

Kaynaklar:

 - http://www.medtronic.com/for-healthcare-professionals/products-therapies/ear-nose-throat/sleep-disordered-breathing-products/pillar-procedure-system-for-snoring-and-sleep-apnea/index.htm

- http://www.pillarprocedure.com/

- http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16455363

- http://www.mayoclinic.com/health/pillar-procedure/MY00516