Yakın Gelecekte Statinler Ekmeğe ya da İçme Suyuna Karıştırılırsa Şaşırmayın ...

Posted by Murat on Oct 04, 2013

 

Yüksek kolesterol tedavisinde kullanılan statin grubu ilaçları öven ve kullanılmasını öneren o kadar çok makale, çalışma ve övgü yazısı yayınlanıyor ki!

 

Yaklaşık son 1 ay içerisinde statinleri öven ve kullanımını öneren gözüme çarpan bazı yazılar ve linkleri:

- 26 Ağustos - Should everyone over 65 take a statin? (65 yaş üstü herkes statin almalı mı?) >> Bu makalede 65 yaş ve üzerinde olan herkesin kalp-damar hastalığı riski bulunmasa da statin grubu ilaç kullanılması gerektiği öneriliyor.

- 30 Eylül - Statin Therapy Prior to CABG Surgery May Improve Outcomes (CABG Cerrahisi öncesi statin tedavisi işlem sonucunu olumlu etkiliyebilir) >> Bu makalede koroner arter bypass ameliyatı öncesinde statin kullanımının cerrahi tedavi sonucunu olumlu etkileyebileceği vurgulanmış.

- 1 Ekim - Statin medications may prevent dementia and memory loss with longer use (Statin ilaçların daha uzun kullanımı ile demans ve hafıza kaybını önleyebilir) >> Makalede statin grubu ilaçların uzun süreli kullanımının demans ve hafiza kaybını önleyebileceği vurgulanmış.

- 3 Ekim - Statin Drugs Used To Lower Cholesterol Could Treat Gum Disease As Well As Keep Heart Healthy (Düşük kolesterol seviyesi için kullanılan statin ilaçları kalp sağlığını korumanın yanında diş eti hastalıklarının tedavi edebilir) >> Makalede statin grubu ilaçların diş eti hastalıklarını tedavi edebileceği ya da önleyebileceği vurgulanmış

     

Statin grubu ilaçların yan etkileri ile yakın zamanda yayınlanan sadece bir makale gözüme ilişti:

- 20 Eylül - Statin use tied to cataract development (Statin kullanımı katarakt gelişimi ile ilişkili)

Makalede statin kullanımına bağlı gözde katarakt gelişebileceği vurgulanmış

Statin grubu ilaçların özellikle uzak doğu insanlarında güvenli dozları çok düşük. Filipinli bir doktor arkadaşımda statin kullanımına bağlı siroz olduğunu biliyorum. Bunların haricinde statin grubu ilaçların kas ve iskelet sistemine zarar verebileceği de bildiriliyor.

Bu kadar kısa zaman içerisinde statinlerin bu derece övülmesi ve hiç bir kalp damar hastalığı riski bulunmasa bile; 65 yaş üstündeki herkesin kullanımının önerilmesi beni biraz şaşırttı ... iİlerleyen zaman içerisinde sık kullandığımız ekmek ya da içme suyu gibi ürünlerin içerisine de bu ilaçların konulması gerektiğini söyleyenler çıkarsa şaşırmamak lazım.

Kaynaklar:

 - J. Zeeh [Statins can damage muscles and joints]. MMW Fortschr Med. 2013 May 25; 155 (13): 32 (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23964500)

- Opie LH. Limit the Cardiovascular Benefits of Exercise-induced Statins may Myalgia. Cardiovasc Drugs Ther. 2013 Aug 10 (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Cardiovascular+Benefits+of+Exercise-induced+Statins+may+Myalgia)

- Maji D, Shaikh S, Solanki D, Gaurav K. Safety of statins. Indian J Endocrinol Metab. 2013 Jul;17(4):636-46. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23961479)