Kulak Zarındaki Delik, Dış Kulak Yoluna Kesi Yapılmadan Kapatılabilir - Transkanal Miringoplasti

Posted by Murat on Jun 25,  2014

 

Kulak zarındaki delikler, enfeksiyon, travma ve östaki tüpü sorunları gibi çok farklı nedenlere bağlı ortaya çıkabilmektedir. Kulak zarındaki deliklere yönelik olarak "Timpanoplasti" ve "Miringoplasti" şeklinde isimlendirilen çok farklı ameliyat teknikleri mevcuttur. Bunların dışında orta kulaktaki ve mastoid kemikteki iltihapların temizlenmesi amacıyla yapılabilen "Mastoidektomi" şeklinde isimlendirilen farklı ameliyatlar da mevcuttur.

 

Kulak zarı ameliyatları için geliştirilen tekniklerde, amaç zardaki deliğin yeniden kapatılması ve bazen de birlikte kemikçik zincirin yeniden hareketlilik kazandırılmasıdır.

 Miringoplasti Ameliyatı Tanımı

 

Miringoplasti Ameliyatı, sadece kulak zarına yönelik olarak yapılan, zardaki deliğin kapatılması işlemidir. Dış kulak yoluna kesi yapılmadan ve dış kulak yolu içerisinden de yapılabilir. Bu durumda yapılan ameliyat "Transkanal Miringoplasti" olarak isimlendirilir.

 

Timpanoplasti Ameliyatı Tanımı

 

Kulak zarındaki deliğin kapatılması işlemi ile birlikte kemikçik zincire yönelik de işlemin yapıldığı ve kulak zarının tamamen kaldırılarak tekrar işlem sonrası geri yatırıldığı ameliyat prosedürüdür. İşlem dış kulak yolunda kesi yapılmaksızın ve dış kulak kanalı içerisinden yapıldığında "Transkanal Timpanoplasti"; dış kulak yoluna kesi yapılarak dış kulak yolu arka duvarının turlanarak indirildiğinde "Canal Wall Down Timpanoplasti" ya da "Açık Kavite Timpanoplasti"; dış kulak yolu korunduğunda ise "Canal Wall up Timpanoplasti" olarak adlandırılmaktadır.

     

Kulak Zarı Ameliyatlarında Hastaya Özel Teknik Seçimi

 

Kulak zarı ameliyatları hastaya ve mevcut soruna göre modifiye edilebilmektedir. Dış kulak yoluna insizyon yapılmadan sadece dış kulak yolu aracılığı ile kulak zarı onarımı yapıldığında, iyileşme süresi oldukça kısadır. Kulak zarı ameliyatı ile ilgili tüm bilgilere ulaşabileceğiniz link >> www.kulakzari.ameliyati.info

Kulak zarı ameliyatı videosu >> http://www.youtube.com/watch?v=sZKV9yHnYKY