Türkiye İçin de Bölgesel ve Günlük Verileri İçeren Allerji, Grip / Soğuk Algınlığı, Astım, UV Haritası Yapılsa Ne Güzel Olurdu ...

Posted by Murat on May 26, 2013

Amerika' da bölgesel ve günlük olarak hastalıklarla ilgili haritalar mevcut. Çok ilginç ama Amerika' da sağlıkla ilgili farklı bölgesel ve günlük verilerin bulunduğu aşağıdaki haritaları webde bulabilirsiniz:

 

- Allerjen, toz ve akar haritası
- Migren bağ ağrısı haritası
- Artrit ağrısı haritası
- Soğuk algınlığı haritası
- Grip haritası
- Astım riski haritası
- Sinüs başağrısı riski haritası
- UV haritası

     

Bunların haricinde hava kalitesi ile ilgili de harita mevcut. Örneğin, haftasonu biryere gitmeyi planlıyorsunuz ve gitmeden önce o bölgedeki allerjen miktarı, astım riski, soğuk algınlığı riskine göre kıyafet seçebilme ve önlem alabilme hatta yanınızda ilaç getirebilme fırsatınız oluyor.

Aşağıdaki web sitelerini incelerseniz sağlık verileri de eklenmiş haritaları bulabilirsiniz:

- Health Weather Maps - AccuWeather.com / www.accuweather.com/en/us/national/health-maps

- Pollen.com: National Allergy Forecast & Information About Allergies / www.pollen.com/allergy-weather-forecast.asp

- UV Index Forecast - The Weather Channel / www.weather.com/maps/activity/skinprotection/index_large.html

- USA Allergy & Pollen Levels - WeatherBug.com / weather.weatherbug.com/pollen-forecast.html

Türkiye için de böyle haritaların oluşturulmasını umarım.

 

Yakın zamanda, Türkiye'nin alerji haritası çıkarılmış ve en alerjik bölgenin Karadeniz bölgesi olduğu vurgulanmıştı (kaynak: www.internethaber.com/iste-turkiyenin-en-alerjik-bolgesi-344259h.htm) ve yine farklı bir yabancı kaynakta da en çok polen alerjisinin Balıkesir ve Bursa'da olduğu belirtilmişti (kaynak: www.cnnturk.com/2012/saglik/04/12/polen.alerjisinin.sebebi.kazdaglari/657059.0/). Bu sabit veriler bulunabiliyor ancak; zamana bağlı allerji haritasının oluşturulması insanların önlem alabilmesini kolaylaştırabilir. Allerjik rinit ve astım hastalarının seyahatleri öncesinde önlem almaları için çok faydalı olabilir.

Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği' nin hasta bilgilendirme sayfasında, 2011 ve daha önecki yıllara ait az miktarda veri içeren Türkiye polen haritasını (Polen Raporları), Hava Kirliliği Raporu' nu, astım ve allerjik hastalıklar ile ilgili faydalı bilgileri bulabilirsiniz. Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği' nin web sitesi: www.aid.org.tr/joomla/