Yorgunluk ve Halsizliğin İki Sık Nedeni Uyku Apnesi Sendromu ve Hipotiroidi

Posted by Murat on Sep 21,  2014

 

 

Yorgunluk hissi ve halsizlik, üst solunum yolu enfeksiyonları olduğunda ve uyku süremizi azaltmak zorunda kaldığımız yoğun günlerde normal olarak görülebilir. Ancak, sürekli olarak yorgunluk, halsizlik ve gündüz uykuluğu mevcutsa bu durumun araştırılması gerekmektedir. Kronik yorgunluk hissi ya da halsizlik uyku apnesi sendromu ve hipotiroidi dışında; demir eksikliği, depresyon, anemi ya da vitamin eksikliğinde de görülebilir.

Hipotiroidi ve uyku apnesi sendromu hastalar tarafından birbirine karıştırılabilmeketdir. Halsizlik, yorgunluk, kilo alma ve efor kapasitesinde azalma olan ve bunların hipotiroidi ye bağlı  olduğunu düşünen hastalarda altta yatan neden uyku apnesi sendromu çıkabilmektedir. Birbirine bezer belirtileri olan bu iki sağlık sorununun benzer özellikleri ve birbirinden farklı özellikleri aşağıdaki gibi sayılabilir:

Hem hipotiroidi hem de uyku apnesi sendromunda görülebilen benzer belirtiler:

- Halsizlik

- Yürüyüş mesafesinde azalma

- Kilo almada artış

- Yorgunluk hissi

 

Hipotiroidi ve uyku apnesinin birbirinden farklı özellikleri:

- Hipotiroidide tiroid hormunu üretiminde azalma mevcutken; uyku apnesi sendromunda tirioid hormonu düzeyleri etkilenmemiştir

- Uyku apnesi sendromunda çoğunlukla üst hava yolu tıkanıklığı söz konusudur. Yani tüm vücudu yaşlandıran ve yıpratıcı bir süreç mevcuttur. Bu hastalıkta uyku testinde apne atakları saptanabilir.

- Hipotiroidide vücudun metabolizma hızını ayarlayan tiroid hormunu düzeyi azalmıştır. Bu nedenle ses kalınlaşması, üşüme, cilt kuruluğu, terlemede azalma, saç dökülmesi, kan lipit düzeylerinde artış ve zellikle yaşlı hastalarda üşüme hissi gibi ilave belirtiler de görülebilir.

- Uyku apnesi sendromu çok sık rasatlanan ve giderek de sıklığı artan bir sağlık sorunudur. Tedavide tıkanıklık nedeni olan hava yollarına yönelik yapılan cerrahi müdahale, kilo kaybı ve yaşam tarzı değişiklikleri uygulanır. Hipotirodi de ise dışarıdan tiroid hormonu destetiği ve ilgili altta yatan neden yönelik tedaviden oluşmaktadır.

- Uyku apnesi sendromu olan hastalarda, sabah uykudan uyanma esnasında, yorgunluk, zr uyanma, boyun bölgesinde ter olması, hafif boğaz kuruluğu ve gün içerisinde baş ağrısı ile uykululuk hali mevcuttur. Hipotiroidi de ise tam tersine terlemede azalma farkedilir.

 

Kaynaklar:

- Hypothyroidism: Treatment Is Available for Thyroid Problems

- What Is Sleep Apnea? - NHLBI, NIH

- American Sleep Apnea Association

- Uyku Apnesi Belirtilerine Dikkat Edin!