Açık Teknik Septoplasti Ameliyatı

Posted by Murat on Jan 20,  2015

Açık Teknik Septoplasti Ameliyatı

 

 

Nazal septum, kemik ve kıkırdaktan oluşan, üzeri mukoza ile kaplı,burun boşluğunu ikiye ayıran yapıdır. Bu yapıdaki doğuştan ya da sonradan travmaya bağlı olarak görüleblen bir eğrilik olması durumu "nazal septum deviasyonu" ya da "burunda kıkırdak eğriliği" olarak adlandırılmaktadır (ayrıntılı bilgileri bulabileceğiniz linkler >> Nazal Septum Deviasyonu / Deviasyon Ameliyatı).

Açık Teknik Septoplasti Ameliyatı, Açık Teknik Kıkırdak Eğriliği Ameliyatı, Açık Teknik Deviasyon Ameliyatı, Açık Teknik SMR Ameliyatı, Total Septal Rekonstrüksiyon, Deviasyon Ameliyatı

Yukarıdaki videoda, üst fotoğrafta ameliyat öncesi işaretli olarak gösterilen burun ucunun, ameliyat sonrasında dikildikten sonraki görünümü mevcuttur. 

Nazal septum deviasyonu olan hastalarda, deviasyonun olduğu tarafta (yani septum konveksitesinin olduğu tarafta) hava yolu direnci artar, ve havanın giriş - çıkışı zorlaşır. Bu nedenle, hastalarda burun tıkanıklığı, ağız açık uyuma ve ilişkili bir çok belirti ortaya çıkabilir (ayrıntılı bilgileri bulabileceğiniz link >> Septum Deviasyonu Hayatımızı Ne Kadar Etkileyebilir?).

Septum Deviasyonu TürleriSeptum deviasyonu türleri yandaki şekilde görüldüğü gibi gruplandırılabilir.

Aslında eğrilik miktarı arttıkça ve burnun en dar hava yolu bölgesi olan "nazal valv bölgesi" ne yaklaştıkça burun içi hava yolu direnci artar ve ilişkili belirtilerin miktarı da artar. Burun septumundan, yandaki burun etine doğru uzanan kemiksel çıkıntılar lave olarak nedeni bilinmeyen baş ağrılarına neden olabilmektedir (konu ile ilgili makaleler >> Burunda Kemik Spur / Burunda Kemik Spur Formasyonu).

Burun, dışarıdan alınan havayı akciğerlere uygun hale getiren, arıtma, ısıtma, nemlendirme motoru gibidir. Bu aracın deviasyon, burun eti büyümesi, burun polibi, allerjik rinit ya da geniz eti büyümesi gibi çok farklı nedenlere bağlı olarak tıkanması ve işlev yapamaz hale gelmesi, sadece akciğerleri değil; dolaylı olarak kan oksijen düzeyinde azalma yoluyla tüm vücudumuzdaki hücrelerin çalışmasını etkileyebilir.

Nazal septum deviasyonu tedavisi amacıyla, yapılan ameliyatların genel prnsibi "burun anatomisini değiştirmeden, burun desteğini bozmadan, burun içerisinde hav yolunu kapatan eğri kıkırdak alanlarının çıkarılmasıdır". Burunda kıkırdak eğrili ameliyatları farklı başlıklarda söylenilebilir aslında üç aşağı beş yukarı birbirine çok yakın işlemlerdir, bu işlemler için duyabileceğiniz isimler:

smr ameliyatı
deviasyon ameliyatı
burunda kıkırdak eğirliği ameliyatı
kemik eğriliği ameliyatı
septoplasti ameliyatı
submuköz rezeksiyon ameliyatı

 

Klasik burun kıkırdak eğriliği düzeltme ameliyatları kapalı teknikle yani burun içerisinden yapılmaktadır (yukarıdaki animasyon videosunda görüldüğü gibi).

Özellikle, baştaki ilk şekilde görüldüğü gibi burun septumunun en alt kısmı (kaudal septum), burun ucundaki orta hattan yanlara doğru kaymış olması durumunda (kaudal septum deviasyonu) ya da ileri derecede septum deviasyonu olması durumunda açık teknikle bu işlemin yapılması daha uygundur. Kabaca bunun nedeni şu şekilde açıklanılabilir:

Burun ucu destetiği içim çok önemli olan kaudal septum bölümü, kapalı teknikle hava yolunu rahatlatmak amacıyla alınır ve uzaklaştırılırsa, burun ucu desteği zayıflar (hatta hastalar "burnumun ucu deviasyon ameliyatı sonrası yumuşadı!" şeklinde ifade ederler). Burun ucu desteğinin yeniden yapılandırılabilmesi için açık teknikle işlem yapılır septumun daha arka taraftaki düz bölümlerinden, kaudal septum yerine orta hatta burun ucuna yerleştirilmek için greft hazırlanır (kolumellar strut greft) ve burun ucu yeniden desteklenir (bu greft üst ön dişlerin tutunduğu kemiğin üstü ile burun ucu arasında yerleştirilir).

Klasik burun kıkırdak eğriliği ameliyatları açık teknikle yapıldığında önüne "açık teknik" kelimeleri gelerek adlandırılmaktadır (açık teknik smr ameliyatı, açık teknik deviasyon ameliyatı, açık teknik burunda kıkırdak eğirliği ameliyatı, açık teknik kemik eğriliği ameliyatı, açık teknik septoplasti ameliyatı, açık teknik submuköz rezeksiyon ameliyatı). Sadece kaudal septum deviasyonunu züetlmeye yönelik olarak tanımlanan işlem "kaudal septoplasti ameliyatı" olarak adlandırılmaktadır. Aynı yöntem, septumun ileri derecede eğri olduğu hastalarda, tüm nazal septumun yeniden yapılandırılması amacıyla da kullanılmaktadır (total septal rekonstrüksiyon ameliyatı).

Açık Teknik Septoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Açık teknik septoplasti ameliyatı, açık teknik burun ucu estetiği ameliyatı gibi, burun deliklerinin arasında yer alan, kolumella üzerine yapılan 5 köşeli insizyon ile başlar. İşlem lokal, sedasyon anestezisi ya da genel anestei altında yapılabilir. Klasik kapalı teknik septoplasti ameliyatından farklı olarak burun içerisinde, septum üzerine ilave kesi (Killian İnsizyonu) yapılmasına gerek yoktur. Sadece burun ucu derisi kaldırılır ve burun septumu yukarıdan görülebilir hale getirilir. Burun ucundaki, ve arka taraftaki seğri septum kıkırdakları çıkarılır. Burun ucuna yeni destek kıkırdak greftleri hazırlanır (strut greft), dikilir ve cilt dikişleri atıldıktan sonra işlem sonlandırılır. İşlem sonrası genellikle, nefes alabilmeye olanak sağlayan ve burun kıllarına yapışmayan silikon burun splintlerini yerleştirmeyi tercih ediyorum.

Nazal septum deviasyonu tedavisi. için yapılan klasik deviasyon ameliyatı hakkında bilgiler bulabileceğiniz link >> Deviasyon Ameliyatı Nedir? - Nasıl Yapılır? - Çocuklarda Neden Sakıncalıdır ...

Kaudal septum deviasyonlarında, açık teknik septoplasti ameliyatı yerine uygulanabilecek benzer bir teknik makalesi >> Kaudal Septoplasti ve Eksternal Strut Greft İle Burun Ucu Kaldırma

Açık Teknik Septoplasti Ameliyatı Kaç Dakika Sürer

Klasik kapalı teknik septoplasti operasyonu 5-15 dk arasında sürerken, açık teknik septoplasti ameliyatı 45-60 dk arasında sürebilmektedir.

Açık Teknik Septoplasti Ameliyatı Fiyatı

Açık teknik septoplasti ameliyatı fiyatı hastaneye, birlikte yapılabilecek burun eti ameliyatının olup olmamasına ve işlemin uzunluğuna göre değişebilmektedir.Ortalama ücret 2500 - 5000 arasında değişebilmektedir. Ameliyat malzemeleri dövize endeksli olduğundan, işlemin yapıldığı tarihe göre fiyat güncellemesi yapılabilmektedir.

Açık Teknik Septoplasti Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Bu ameliyatta, klasik septoplasti ameliyatı sonrası yapılması gerekenlere ilave olarak burun ucuna antibiyotikli merhemlerin sürülmesi uygundur. Aynı şekilde burun içerisine nemlendirici damla ve okyanus suyu spreylerin uygulanması, ağızdan ilk hafta antibiyotik ve gerekirse ağrı kesici kullanılması yeterlidir. Bunun yanında, burun ucuan ödem giderici Arnica jel sürülmesi gerekebilir. Ameliyat sonrası 2-3 hafta burun içeirsine, banyo esnasında şampuanlı ya da deterjanlı suların kaçırılmaması gerekmektedir.

Açık Teknik Septoplasti Ameliyatı Sonrası Yüzde Morarma Olur mu?

Bu ameliyatta, burun kemiği kırılmayacağından, yüzde morarma beklenmez. Bununla birlikte sadece burun ucuna ve bazende komşu yanak bölgesine uzanan ödem görülebilir. Hastalarıma burun ucu ödemi için serin havada akşamları yürüyüş ve arnica jel kullanmalarını öneriyorum.

Tamponsuz Açık Teknik Septoplasti Ameliyatı

Burun septumundaki erğilik, sadece ön kısma sınırlıysa, beraberinde burun eti ameliyatı yapılmayacaksa açık teknik septoplasti ameliyatı tamponsuz olarak yapılabilmektedir. Genellike hastalarda, deviasyona eşlik eden burun eti büyümesi olduğundan, işlem esnasında, ilave olarak burun eti ameliyatı da yapılabilmektedir (burun eti ameliyatı videoları >> Burun Eti Ameliyatı Videosu / Burun Eti Operasyonu Videosu).

Açık Teknik Septoplasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?

Açık teknik septoplasti ameliyatı sonrası, ilk hafta urun ucunda şişme olabilir ve ilk haftadan sonra ödem hızla azalır. Hastaların çoğu 7 günden sonra normal işlerine dönebilmektedir.

Nazal Septum Deviasyonu  Çeşitleri - Nazal Septum Deviasyonu  Animasyonu - Kaudal Septum Deviasyonu - Anterior Septal Dislokasyon - Kaudal Septoplasti - Kaudal Septum Deviasyonu Tedavisi - Septal Spur Formasyonu - Nazal Septal Spur - Burunda Kemik Spur - Septal Spur Belirtileri - Septal Spur Tedavisi - Nazal Septum Deviasyonu  Tedavisi - Deviasyon Ameliyatı Nasıl Yapılır? - Septoplasti Ameliyatı - SMR Ameliyatı

"Nazal Septum Deviasyonu Çeşitleri - Nazal Septum Deviasyonu Animasyonu - Kaudal Septum Deviasyonu - Anterior Septal Dislokasyon - Kaudal Septoplasti - Kaudal Septum Deviasyonu Tedavisi - Septal Spur Formasyonu - Nazal Septal Spur - Burunda Kemik Spur - Septal Spur Belirtileri - Septal Spur Tedavisi - Nazal Septum Deviasyonu Tedavisi - Deviasyon Ameliyatı Nasıl Yapılır? - Septoplasti Ameliyatı - SMR Ameliyatı" ile ilgili benzer makale linki >> Genetik Özellikler ve Burun Travmalarına Göre, Nazal Septum Deviasyonları Değişebiliyor!

Kaynak linkler:

Septoplasty & Turbinate Surgery - American Rhinologic ... / Open septoplasty: indications and treatment / Septoplasty - Stanford University School of Medicine / Septoplasty - Mayo Clinic / Open versus endoscopic septoplasty: a single-blinded, randomized, controlled trial / Deviated Septum Surgery - MedicineNet