Ağrı Kesici İlaçlar (Analjezikler) Kadınlarda İşitme Kaybına Neden Olabilir!

Posted by Murat on January 08, 2013

Ağrı kesici ilaçlar periferik ve santral sinir sistemleri hedefleyerek çalışırlar. Bu ilaçlar: asetaminofen (parasetamol); salisilatlar gibi non-steroid anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID), ve morfin ve afyon da dahil opioid ilaçlar şeklinde çok farklı yapıda olabilir.

Brigham ve Kadın Hastanesi (BWH)’ de yapılan ve “American Journal of Epidemiology” degisinde yayınlanan çalışmada, haftalık iki defa veya daha fazla ibuprofen veya asetaminofen (parasetamol) alan bayanlarda, işitme kaybı riskinin iki kat daha fazla olduğu vurgulandı.

 

 

 

Daha önceki çalışmalarda özellikle aspirinin işitme sinirlerinde harabiyete neden olduğunu vurgulamışlar ve diğer bir çok ağrı kesicinin de ototoksik (iç kulaktaki sinirleri öldürerek sağırlığa neden olan) etkiye sahip olabileceğini belirtimişlerdi.

 

Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization: WHO) ilaçla ağrı tedavisi yönetimi ve ilaç kullanımı için "acı merdiveni (the pain ladder)" kullanımı, geliştirmiştir. Merdiven başlangıçta kanser ağrısı tedavisi için geliştirilmiş ancak günümüzde her türlü ağrı için kullanılabilir hale getirilmiştir.

 

     

 

Aslında çok mecbur kalmadıkça ağrı kesici ilaç kullanmamak en doğru ve basit önlem olarak söylenilebilir.

 

İç kulaktaki işitme hücrelerini öldürerek sağırlığa neden olabilen ilaçlar (ototoksik ilaçlar) listesine bu linkten ulaşabilirsiniz >>

 

Kaynak:

"Analgesic Use and the Risk of Hearing Loss in Women"

Sharon G. Curhan, Josef Shargorodsky, Roland Eavey and Gary C. Curhan
American Journal of Epidemiology, September 2012, doi: 10.1093/aje/kws146