Ani İşitme Kaybı İçin Beslenme Önerileri

Posted by Murat on Oct 25, 2015

Ani İşitme Kaybı İçin Beslenme Önerileri

 

Ani İşitme Kaybı Nedir?

Ani İşitme Kaybı TanımıAni işitme kaybı (ya da İdiyopatik Ani İşitme Kaybı - Idiopathic Sudden Sensory Hearing Loss (ISSHL)), 3 günden daha kısa süre içerisinde ortaya çıkan, arka arkaya 3 ses frekansta en az 30 dB işitme kaybı ortaya çıkmasıdır. Genellikle işitme kaybı tek taraflı olarak ortaya çıkar ve eş zamanlı bilateral tutulum çok nadirdir.

 

Ani İşitme Kaybı Neden Olur?

Ani İşitme Kaybı NedenleriKulak krizi (kalp krizi gibi) şeklinde söylenilen bu sağlık sorununda bir şekilde iç kulak işitme hücrelerinde ani başlangıçlı harabiyet ortay çıkar. Vücusun virsülere saldırıken yanlışlıkla iç kulak hücrelerini hedef alan antikorların neden olması, iç kulağı besleyen kan akımında ani azalma olması (kitle basısı ya da ufak damarlarda tıkanıklık olması) ya da iç kulakta toksik bir etkinin bir nedenle ortaya çıkması neden olarak düşünülmektedir.

Aşağıdaki 4 patofizyolojik mekanizmanın ani işitme kaybına neden olabileceği düşünülmektedir:

- Labirentin viral enfeksiyon (kabakulak, kızamık, kızamıkçık gibi)
- Labirentin vasküler tıkanıklık (Hiperkolesterolemi ve hipoalfalipoproteinemi gibi … ancak tartışmalı)
- Intrakoklear membran rüptürü
- İmmün aracılı iç kulak hastalığı (Cogan sendromu, sistemik lupus eritematozus ve diğer otoimmün romatolojik hastalıklarda olduğu gibi)

Ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz daha önceden hazırladığım makalenin linki >> www.kulakburunbogaz.info/AniIsitmeKaybi.html

Amerikan Akademisi Ani İşitme Kaybı Rehberi' ne Göre Ani İşitme Kaybı Acil Tedavi Edilmesi Gereken Bir Durumdur

Amerikan Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Akademisi (American Academy of Otolaryngology-Head and Neck Surgery - www.entnet.org)' e ait son ani işitme kaybı rehberi 2012 yılında yayınlanmıştır (Clinical Practice Guideline: Sudden Hearing Loss)

Ani İşitme Kaybı Tedavi Rehberi

www.entnet.org/content/clinical-practice-guideline-sudden-hearing-loss
www.entnet.org/content/aao-hnsf-clinical-practice-guideline-sudden-hearing-loss
http://oto.sagepub.com/content/146/3_suppl/S1.full
http://www.guideline.gov/content.aspx?id=36054)

Bu rehberde, ani işitme kaybının kbb alanındaki acil durumlardan biri olduğu ve mümkün olan en erken sürede tedavi edilmesi gerektiği yazmaktadır. Bu rehberde hekimlerin ani işitmede azalma olması şikayeti ile gelen hastaların, işitme kayıplarının sinirsel tip ile iletim tipi işitme kaybı (kulak kirine bağlı kayıp) arasındaki farkı erken dönemde anlayabilmeleri için dikkatli olmaları ve mümkün olan en kısa sürede tedaviye başlanılması gerektiği vurgulanmaktadır.

Ani işitme kaybında oksijen tedavisi de, erken başlanılan kortizon tedavisi kadar etkili olmasa da çok önemlidir. Ani işitme kaybın hiperbarik oksijen tedavisinin erken başlanılması, kabaca yarı canlı hücerelerin yeniden canlandırılmasında etkilidir.

Amerikan Akademisi Kulak Çınlaması (Tinnitus) Rehberi' ne Göre Ginkgo Biloba, Melatonin, Çinko veya Diğer Besin Takviyesi Olan Ürünlerin Anlamlı Faydası Yok!

Amerikan Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Akademisi (American Academy of Otolaryngology-Head and Neck Surgery - www.entnet.org)' e ait son tinnitus rehberi 2014 yılında yayınlanmıştır (Clinical Practice Guideline: Tinnitus)

Kulak Çınlaması (Tinnitus) Tedavi Rehberihttp://oto.sagepub.com/content/151/2_suppl/S1.full.pdf+html
www.entnet.org/content/clinical-practice-guideline-tinnitus
www.entnet.org/sites/default/files/TinnitusGuidelinePLS.pdf
www.guideline.gov/content.aspx?id=48751
http://oto.sagepub.com/content/151/4/533.full.pdf+html
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25273878

Bu rehberde, kalıcı kulakçınlaması olan hastalarda, Ginkgo biloba, melatonin, çinko veya diğer besin takviyesi olan ürünlerin anlamlı faydasının bulunmadığı bildirildi. Kabaca özetlemek gerekirse, işitme sinirinde kalıcı harabiyet olan hastalarda bu ürünlerin kullanılmasının çok fazla etkisi yok.

Ginkgo biloba bitkisiGinkgo yapraklarının özü flavonoid glükozidleri içermektedir ve ginkgolidler (Ginkgo özü bazlı ürünler) eczacılıkta giderek daha yaygın şekilde kullanılmaktadır. Mevcut bilimsel araştırmalar Alzaimer(Hafıza Kaybı, Unutkanlık) rahatsızlıklarında, hafıza güçlendirmede ve zihinsel konstantrasyon arttırmada kullanılabilmektedir. Fareler üzerinde yapılan yeni bir araştırma Cep telefonlarının beyine yaymış olduğu dalgalara karşı Ginkgo Biloba' nın faydası olduğu deneyler sonucu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda Hiroşima ve Nagasaki'de bile Ginkgo Biloba ağaçları ayakta kalmıştır (kaynak link >> https://tr.wikipedia.org/wiki/Mabet_a%C4%9Fac%C4%B1). Yaşlı hastaların daha sıklıkla kullandıkları ve piyasada çayları da bulunan bir bitki bu. Ani işitme kaybı tedavisinde Ginkgo biloba bitkisisinin faydası ile ilgili olarak, yğksek dozlarda kullanıldığında faydalı olabileceğini gösteren bir çalışma >> Effect of treatment with Ginkgo biloba extract EGb 761 (oral) on unilateral idiopathic sudden hearing loss in a prospective randomized double-blind study of 106 outpatients.

Sinirsel tip işitme kaybı tedavisinde Ginkgo biloba kullanımının etkisinin net olmadığını vurgulayan tine güzel bir sitematik derleme linki >> Treatment of Sudden Sensorineural Hearing LossI. A Systematic Review

Açıkçası, ani işitme kaybı olan hastalara, kortizon ve farklı ilaçlar aynı anda verildiğinden ve çok fazl ilaç yükünü sevmediğimden dolayı, Ginkgo biloba tabletlerini uzun dönem haricinde, akut tedavi döneminde önermiyorum.

Ani İşitme Kaybında Nasıl Tedavi Uygulanır

Ani İşitme Kaybı TedavisiAni işitme kaybı tedavisinde en önemli ilaçlar kortizon grubu ilaçlardır. Mümkün olan en kısa sürede kortikosteroid başlanması hastalığın tedavisinde çok faydalıdır. Bunun dışında hiperbarik oksijen tedavisi de yine tedaviye yardımcıdır. Tartışmalı da olsa antiviral ilaçlar, trombolitik ilaçlar, vazodilatör ilaçlar, vazoaktif maddeler veya antioksidanlar tedavide kullanılabilmektedir.

Dünyanın en saygın tıp dergilerinden biri olan "The New England Journal of Medicine" ' da yayınlanan ani işitme kaybı ile ilgili makale >> Idiopathic Sudden Sensorineural Hearing Loss

Kortizon Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Ani işitme kaybı tedavisinde en önemli ilaçlar kortizon grubu ilaçlardır ve hastalara ilk aşamada genellikle kortizonlu ilaçlar başlanılır. Hastanın kan şekeri düzeyleri takip edilmesi  ve midekoruyucu önlemlerin alınması önemlidir. Çünkü kortizon, mide asit düzeyinin ve kan şekeri düzeylerinin artmasına neden olmaktadır. Çok nadir olarak da kemiklerde nekroza neden olabilmektedir. Bununla birlikte vücutta tuz tutulumuna neden olmaktadır. Kortizon başlanmadan önce hastada, mide ülseri, gastrit, kemik ve eklem hastalıkları, vücutta ödeme neden olabilecek ek sistemik hastalıkarın varlığı sorgulanmalıdır. Kortizon kullanılken tuz tüketiminden kaçınılması, özelllikle akşam yemeklerinde daha fazla dikkat edilmek züere; yağlı ve asitli gıdaların tüketilmesinden kaçınılması uygundur. Diyabete yatkınlığı olan ve hipertansiyon tedavisi gören hastaların kan şekeri ve tansiyon düzeylerini takip etmeleri gerekmektedir. Mdei rahatsızlıkları olan hastlarda, mide koruyucu ilaçların tedaviye eklenmesi en uygun olanıdır.

Ani İşitme Kaybında Hangi Yiyeceklerin Tüketilmesi Faydalıdır?

Ani işitme kaybı ile ilgili olarak tuzsuz, asitsiz ve mideden kolay atılan gıdaların tüketilmesi  genel olarak kortizon tedavisi yapıldığı için gereklidir. Bunun yanında iç kulakta harabiyeti yavaşlatan ve sinir hücrelerinin beslenmesini ya da kanlanmasını arttırabilen çeşitli yiyeceklerden bahsetmek isterim.

Özellikle antioksidan diyet, akdeniz tarzı beslenme, gürültüden kaçınma, kulağı öldüren ilaç gurubu (ototoksik ilaçlar)' dan kaçınma genel olarak işitme kaybının engellenmesinde önemlidir.

Sşağıdaki ürünler, ençok gözüme çarpan ve ani işitme kaybı olan hastalarda, beslenmede dikkat edilmesi gereken yiyecelerle ilgili bilgileri eklemek istedim. 

SarımsakSarımsak:  Bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da; çeşitli topluluklarda, sarımsağın kendisi ve suyu, işitme kaybının önlenmesi ve iç kulak hücrelerinin canlılığının korunması amacıyla kullanılmaktadır. Sarımsak ekstresinin, antibiyotiklere bağlı işitme siniri harabiyetlerinin tedavisinde kullanılabileceğini gösteren bilimsel çalışma linki >> Garlic-Supplemented Diet Attenuates Gentamicin-Induced Ototoxicity: An Experimental Study. Annals of Otology, Rhinology & Laryngology 121(2):139-143. 2012.

Sarımsağın FaydalarıSarımsak FaydalarıSarımsak Yemenin Faydaları

Piyasada bulunan, çinko, Ginkgo Biloba ve kokusu giderilmiş sarımsak ekstresi içeren "Arches Tinnitus Formula®" isimli ürün kulak çınlamasında ve sinirsel tip işitme kaybında tedaviye yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır. Ben genellikle hastalarıma ev yoğurtlu, sarımsaklı, semizotu salatası yemelerini ya da sarımsak yutmalarını öneriyorum.

Balık yağı ve Omega-3 yağ asitleri, farklı mekanizmalarla, sinir hücreleri üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Omega-3 yağ asitlerinin günlük alınması halinde, yaşa bağlı işitme kaybını engelleyebleceğini gösteren bilimsel çalışma linki >> Consumption of omega-3 fatty acids and fish and risk of age-related hearing loss

Aslında, beslenme şekli ile işitme kaybının engellenebileğine dair çok farklı makaleler 1970' li yıllardan itibaren yayınlanmaya başlanmış. Örneğin "Acta Oto-Laryngologica" isimli dergide 1970 yılında yayınlanan "Dietary Prevention of Hearing Loss - İşitme Kaybının Diyetle Önlenmesi" isimli makalede, vurgulanan "Dünya çapında birçok epidemiyolojik çalışmada, koroner kalp hastalığı görülme sıklığı yüksek olan toplumlarda aynı zamanda kan kolesterol düzeyleri ve doymuş yağ alımı da genellikle yüksek olma eğiliminde olduğu ortaya konulmuştur. Fin araştırmacılar, koroner kalp hastalığının önlenmesinde önemli bir faktör de düşük doymuş yağ diyeti olabileceği sonucuna varılmıştır. İşitme kaybının engellenmesinde de aynı şekilde düşük doymuş yağ asitlerinin tüketilmesi ön görülmüştür." Makale linki >> www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/00016487009181884

Semiz otu, derin deniz balıkları gibi omega-3 yağ asidi içeriği yüsek olan bir bitki (tarlada yetişen balık!). Bu nedenle ev yoğurdu, semiz otu ve sarımsakdan yapılan (yoğurtlu, sarımsaklı semiz otu salatası)' nı hastalarıma öneriyorum (ev yoğurdu doğal antioksidanlar içerir ve tedaviye yardımcıdır). Bunun dışında, omega-3 yağ asiti içeren keten tohumu ve ceviz de aynı şekilde tüketilebilir. Omega-3 içeriği zenginleştirilmiş yumurtalar da tüketilebilir ancak bitkisel omega-3 içeren ürünlerin, balık eti ya da baık yağı tabletlerindeki kadar yeterli hayvansal omega-3 yağ asidine dönüştürülebilmesi zor.

Limon kabuğu ve mandalina kabuğunda bulunan Flavonoid gurubu vitaminler (flavonoidler, iso-flavonoidler ve neo-flavonoidler şeklinde sınıflandırılır), barsaklarda bakterier tarafından emilim ve parçalanma süreçlerine katkıda bulunulur. Çikolata da "Epicatechins", çayda "polyphenols" isimli flavonoidler bulunur. Fosfolipid, vitamin ve şeker içeren lipo flavonoidler, uzun süredir Meniere Hastalığı tedavisinde, tedaviye yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır. Aynı şekilde ani işitme kaybı tedavisinde de bu vitaminler, tedaviye yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır Türkiye' de limon kabuğundan elde edilmiş flavonoid gurubu vitamin içeren iki ürün bulabilirsiniz:

1- Ote-Flavonoid Tablet (günde 3 sefer 1 tablet ideal tedaviye yardımcı dozu). Üretici firmanın linki >> Ote Flavonoid

2- Lipo-Flavonoid Tablet (günde 6 sefer 1 tablet ya da 3 sefer 2 tablet ideal tedaviye yardımcı dozu)

Özet olarak ani işitme kaybı olan hastalarıma önerdiğim birkaç besin önerisi:

  • Kabuklu limon ve mandalina
  • Sarımsak (yoğurtlu, sarımsaklı, semizotu salatası)
  • Zeytinyağlı akdeniz yemekleri
  • Tuzsuz ürünler (kortizon kullanımı tuz tutulumu ve ödeme neden olabilir)
  • Yağlı ve asitli yiyeceklerden kaçınma (kortizon kullanımı mide asit düzeyinde artışa neden olur)
  • Bunların dışında tüm antioksidan gıdalar (mevsim meyve ve sebzelerinden kırmızı renkli olanlar gibi) önerilebilir.

Ani işitme kaybında, öndemli olan erken dönemde doğru tevaiye başlanılmasıdır. Burada sayılan beslen önerileris adece tedaviye yardımcıdır. Bunların dışına, elma sirkesi, zancefil ve daha farklı bitkilerinde faydalı olabileceğini savunan makaleler mevcut olsa da; bunlarla ilgili bilimsel çalışmalar yeterli değildir. Ani işitme kaybı bitkisel çözüm, rehberlere göre ilaçsız mümkün değildir!

Konu ile ilgili birkaç ilginç bilgiyi de eklemek isterim:

- Günlük antioksidan vitaminler (β-karoten ve C ve E vitaminleri) ve magnezyum alınması durumunda, işitme kaybı riskinin azldığını gösteren bilimsel çalışma linki >> Antioxidant vitamins and magnesium and the risk of hearing loss in the US general population (laboratuar testleri ile eksikiliğiniz belgelendiyse, doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz).

- Fransa' da yapılan bir çalışmada retinol (A vitamini), B12 vitamini (kırmızı et, sakatat ... yemek) işitme kaybının önlenmesinde önemli olduğu vurgulandı. Bu çalışmanın linki >> Intake of specific nutrients and foods and hearing level measured 13 years later  (laboratuar testleri ile eksikiliğiniz belgelendiyse, doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz).

- Kore' de yapılan bir bilimsel çalışmada, yaşlaı hastalarda C vitamini alınmasının, yaşlılığa bağlı işitme kaybını önleyebilceği ya da azaltabileceği vurgulandı. Bu çalışamnin linki >> Dietary vitamin intake correlates with hearing thresholds in the older population: the Korean National Health and Nutrition Examination Survey   (laboratuar testleri ile eksikiliğiniz belgelendiyse, doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz).

- Avustralya' da yapılan bir çalışmada, iyetle Vitamin E ve Vitamin A alınmasının, işitme kaybını önlemede etkili olduğu vurgulandı.  Bu çalışamnin linki >> Dietary antioxidant intake is associated with the prevalence but not incidence of age-related hearing loss (laboratuar testleri ile eksikiliğiniz belgelendiyse, doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz).

- 60 yaş ve üzeri erkekler üzerinde yapılan bir çalışmada, C vitamini, E Vitamini, beta karoten, ya da B12 vitaminin yüksek dozda alımının işitme kaybı riskini azaltmadığı; yüksek dozda folat alımının işitme kaybı riskini azaltabileceği vurgulandı. Bu çalışamnin linki >> A prospective study of vitamin intake and the risk of hearing loss in men (laboratuar testleri ile eksikiliğiniz belgelendiyse, doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz).

- Başka bir çalışmada, Rebamipide (300 mg / gün), alfa-lipoik asit (60 mg / gün) ve vitamin C (600 mg / gün) 8 hafta kullanıldığında, yaşlanmaya bağlı işitme kaybı belirtilerinde azalyama görülebileceği vurgulandı. Bu çalşımanın linki >> Radical scavengers for elderly patients with age-related hearing loss (doktora danışılmadan kullanılmamalıdır)

Hayvanlar üzerinde, işitme kaybı ve beslenme konusunda çok fazla çalışma mevcu. Ani işitme kaybı tedavisinde, medikal tedavi ve hperbarik oksijen tedavisi çok önemlidir. Tedaviye erken başlanmasının yandında hekimize danışarak bu beslenme önerilerine de dikkat edebilirsiniz.