Arı Zehiri HIV Virüsünü Yok Edebilir!

Posted by Murat on April 07, 2013

Bilim adamları HIV virüsünün yayılmasını önlemede önemli bir rolü olabilecek, arı zehirinden elde edilen güçlü bir toksin keşfettiler. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi' nde çalışan bilim adamları "Antiviral Therapy" isimli tıp dergisinde yayınladıkları çalışmalarında, arı zehiri toksini olan melittin içeren nanopartiküllerin, insan immün yetmezlik virüsü (HIV)' i yok edebileceğini belirttiler.

Bu çalışmanın sonucunda, arı zehirinden elde edilen toksinlerin sadece AIDS tedavisinde değil; HIV enfeksiyonu olan insanların arasında çalışmak zorunda kalan diğer insanların kullanılabileceği bir koruyucu jel haline getirilebileceği vurgulandı.

HIV virüsünün etrafını çevreleyen koryucu bir zarf tabakası bulunmaktadır. Arı zehirinde bulunan güçlü bir toksin olan Melittin' in bu koruyucu zarfı delebildiği belirtildi.

Melittin yüklü nanopartiküllerin yine anti-kanser özelliklere sahip olduğu ve tümör hücrelerini öldürme kapasitesine sahip olduğunu gösterilmişti.

Melittin yüklü nanopartiküllerin, normal, sağlıklı hücrelere zararının olmadığını gösterilmiştir. Bu nasıl oluyor diye biraz araştırdıktan sonra, bu nanopartiküllere koruyucu tamponların eklendiğini ve bu naopartiküller normal hücrelere temas etmesi durumunda bu hücrelere yapışmak yerine çarparak sektiklerini okudum.

Bu bilgi neden bu kadar önemli biliyor musunuz?

Evli çiftlerden birtanesi HIV virüsü ile enfekte ise, bu nanopartikülleri içeren jellerin kullanılması saysesinde doğal yoldan çocuk sahibi olunabilir. Aynı yazarlar, bu nanopartiküllerin vajina ya da sperm hücrelerine zarar vermediğini de vurgulamışlar.

Benzer koruyucu zarf yapısı içeren Hepatit B ve C virüsleri için melittin içeren bu nanopartiküller kullanılabilir.

Bu çalışmanın konusu çok güzel. AIDS, hepatit gibi birçok insanı mağdur eden bu hastalıkların tedavisinde ve bu hastalıklarda koruyu önlem olarak çok faydalı olabililir.

Hepatit C virüsü enfeksiyonu olan ve saç ekimi yaptırmak isteyen insanlar için ve saç ekimi merkezlerinde çalışanlar için yine melittinli jellerin kullanılması ilerde gündeme gelebilir.

Özellikle ilaca dirençli hale gelmiş olan AIDS hastalarında ve aşısı bulunmayan Hepatit C virüsü için korunma yöntemi olarak kullanılabilecek bu nanopartikül tedavisi ile ilgili insanlar üzerinde yapılan, kapsamlı çalışmalara ihtiyaç var.

Kaynak:

Hood JL, Jallouck AP, Campbell N, Ratner L, Wickline SA. "Cytolytic nanoparticles attenuate HIV-1 infectivity" Antiviral Therapy. Vol. 19: 95 - 103. 2013.