22 Kez Burun Ameliyatı Yapılan Bir Hasta!

Posted by Murat on Nov 02, 2015

Burun Estetiği Riskleri

 

Burun estetiği ameliyatı, kişiye özel olarak planlanan ve her ameliyatta olduğu gibi kendisine ait özel çeşitli riskleri de içeren bir cerrahi uygulamadır. Her burun estetiği ameliyatında, burun anatomisi az ya da çok değiştirilir ve her ameliyatta çeşitli riskler tekrar tekrar ortaya çıkar. Bu hastada burun deliklerini ayıran kolumella bölgesinde enfeksiyon, nekroz ve sonrasında burun ucunda doku kaybı ortaya çıkmış. Aslında 3 buçuk yıl önce izlediğim bir video, ancak revizyon burun estetiği ameliyatlarının zorluğu, risklerini anlatmak ve olabilecek en kötü sonuçlardan birini gösterdiğinden paylaşma gereği duydum (haber kaynağı - www.fox23.com).

Burun estetiği ameliyatı ya da rinoplasti ameliyatı, genellikle burun kemiği, burun kıkırdakları, cilt altı dokusu ve burundaki diğer yumuşak dokulara yönelik uygulanan bir dizi cerrahi müdahale topluluğudur. Uygulanan cerrahi kesilere göre değişen miktarlarda, burun dolaşımı da aynı zamanda bozulmaktadır. Burun estetiği ameliyatı ıkinci kez uygulandığında bu işlem sekonder revizyon burun estetiği, 3. kez uygulandığında tersiyer revizyon burun estetiği şeklinde adlandırılan burun estetiği ameliyatı yapılmaktadır. Yani her ameliyatta latince bir tane daha eklenilerek, ameliyat sayısını ifade eden kelime ilk oalrak söyleniliyor ... 22. kezin latincesini bilmiyorum.

Maalesef bazı hastalar, internet ortamındaki reklam ve tanıtım bilgilerinin de belki etkisi altında kalarak tekrarlayan burun ameliyatları ile burunlarında kusursuzluk, pürüzsüzlük, tam simetri, çok daha güzel görünüm, tam doğallık ... gibi beklentiler içerisine girerek tekrarlayan burun ameliyatlarına ceasret etmektedirler. Elbette, hatalı bir burun ameliyatının ortaya çıakrdığı sonuçlar sonraki seferde uygulanan bir cerrahi işlemle ortadan kısmen ya da tamamen kaldırılabilir. Ancak, bu kadar çok sayıda burun ameliyatı yapılması, ne olursa olsun risklerin katlanarak bu şekilde ya da benzer bir sonucun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Aynı şekilde bu ameliyatın kampanyalar düzenlenerek fazla sayıda yapılması, fiyatı ucuza çekmek için bir hekimin günde 2' den fazla burun estetiği yapmak zorunda kalması, malzemelerin en düşük fiyata çekilmesi, ameliyatın hızlı yapılması ve sterilizasyon koşullarına dikkat edilmeksizin ofis şartlarında yapılması sonucunda da benzer riskler kolayca ortaya çıkabilir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler:

Revizyon Burun Estetiği (Sekonder Rinoplasti)' nin Zorlukları | Burun Estetiği Ameliyatı | Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatının Komplikasyonları | Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılmamalıdır? | Complications of Rhinoplasty: Background, Problem ... | Risks and complications in rhinoplasty | Rhinoplasty (Nose Reshaping): Johns Hopkins Facial Plastic

Doğal Burun Estetiği