Bırakın Çocuklarınız Koşsun!

Posted by Murat on March 26, 2013

Fiziksel hareketi fazla olan çocuklarda, yaşlılık döneminde kemik kırılması riskinin daha az olduğu vurgulandı.

İsveçte' ki Skane Üniversitesi' nde yürütülen ve Amerikan Spor Hekimliği Derneği (American Orthopaedic Society for Sports Medicine - AOSSM)' nin Chicago' daki toplantısında sunulan çalışmada, çocukluk döneminde yapılan egzersiz ve düzenli fiziksel aktivitenin, kemik dokusunun sağlamlığı ve miktarında artışa neden olacağı bu nedenle yaşlılık döneminde kemik kırıkları riskini azaltabileceği bildirildi.

İnternet çağında, bilgisayarın başından kalkmayan, televizyon bağlantılı oturarak oyun oynayan ve masada oturup saatlerce ders çalışan çocukların kemik yoğunluğu, sportif falliyetleri olan çocuklardan daha az olabilir ve bu çocuklar büyüdüklerinde kemik kııklarına daha fazla rastlanabilir. Günlük 40 dakika egzersiz programına alınan çocukların omurga kemik mineral yoğunluklarında anlamlı artışlar saptanmış.

     

Fotoğraf ile ilgili not: Bu fotoğrafı Büyükçekmece Sahili' nde çektim. Üzerine tıkladığınızda büyük boy açılıyor. Kız çocuğu, ben fotoğrafı çektikten hemen sonra oturduğu için tam boy olarak yakalayamadım.

Kaynak:

American Orthopaedic Society for Sports Medicine. "Childhood Physical Activity Likely Reduces Fracture Risk In Old Age." Medical News Today. MediLexicon, Intl., 26 Mar. 2013. Web.
26 Mar. 2013. <http://www.medicalnewstoday.com/releases/258148.php>