Tatil Sezonunda Havuza Girerken Kulak Enfeksiyon​u İçin Dikkat!

Posted by Murat on July 17, 2013

 

Sıcak ve nemli havalarda sıklığı artan dış kulak yolu enfeksiyonları, özellikle havuz suyunun teması ile daha kolay ortaya çıkabilmektedir.

 


Peki, bu enfeksiyon neden ortaya çıkar?

Yüzücü kulağı ya da otitis eksterna dış kulak yolunun enfeksiyonu olarak tanımlanmaktadır. Dış kulak yolunun üzerinde, kulak kanalındaki deride üretilen hafif asidik içerikte, yağlı ve antimikrobiyal özellikte maddeler içeren kulak kiri (serumen ya da buşon) bulunmaktadır.

Temizlik amacıyla yanlış bir uygulama da olsa; dış kulak yolu üzerindeki bu salgının uzaklaşıtılması, dış kulak yolu cildinin pamuklu çubuklarla travmatize edilmesi ya da dış kulak yolundaki bu antimikrobiyal bariyerin yapısını bozan klor ve alkali maddelerle uzun süreli temasa bağlı olarak dış kulak yolu enfeksiyonu ortaya çıkabilir. Genellikle havuzlardaki su yenilenmeden, içerisine klor atılarak bekletilmekte ve bu şekilde temizlik işleminin sağlandığı düşünülmektedir.

 

Dış kulak enfeksiyonu başlangıç belirtileri nelerdir?

Hastalığın ilk dönemlerinde dış kulak yolu şişmeye ve kızarmaya başlar. Bu dönemdeki ilk bulgu, kulak kanalının ön kısmına bastrımakla ağrı olmasıdır. Bu bulgu "tragal hassasiyet" ya da "tragus hassasiyeti" olarak adlandırıldır.

Hastalığın ilerleyen döneminde dış kulak yolu şişerek tam olarak kapanır ve iltihabi salgı eklenir. Belirtiler arasına işitme kaybı, kulak bölgesinde şiddetli ağrı ve şişlik eklenir.

Dış kulak yolu enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

Dış kulak yolu iltihabında ilk olarak lokal damla tedavisi verildi. Bunun yanında şiddetli şişlik ve akıntısı olan hastalara beraberinde antibiyotik tedavisi ve ağrı kesici ilaç tedavisi de verildi. Dış kulak yoluna özellikle ödem giderici kortizonlu damlalar, antibiyotikli damlalar ve alkol-asit karışımı damlalar tedavi amacıyla uygulanır. Bunların haricinde mantar enfeksiyonu düşünülen hastalarda antivbiyotik ve kortizon içeren damlalar kullanılmaz ve mantar ilacı içeren damla ya da merhemler tedaviye eklenir.

Tatilde dış kulak enfeksiyonu için alınabilecek önlemler nelerdir?

Aşağıdaki önlemler tatilde rahat bir şekilde havuz ve denizin keyfini çıkarmanızda faydalı olabilir:

- Tatil döneminden haftalar önce kulak içerisine pamuklu çubukların sokulmasından kaçınılması, kualğın yalnızca su ile temizlenmesi (ayrıntılı bilgi için www.kulakburunbogaz.info/KulakTemizligiNasilYapilmali.html sayfasını ziyaret edebilirsiniz).

- Havuzdan çıktıktan sonra ılık temiz su ile klorlu suyun kulaktan uzaklaştırılması, saç kurutma makinesinin düşük ayarda 2-3 dakika kulağa tutularak kulak içerisindeki suyun kurutulması.

- Daha önceden kulak enfeksiyonu hikayesi olan hastalarda, yukarıdaki işlemden sonra kulak içerisine limon suyu uygulanması (limon suyu, çay kaşığına aktarılarak birkaç damla kulak kanalı içerisine damlatılabilir, bazı hastalarda yanma ve rahatsızlık hissi ortaya çıktığında yaru yaruya çeşme suyu ile sulandırılarak da uygulanabilmektedir)

- Havuz dışında, dış kulak yolunun hava almasını engelleyen sıkı bone, kulak tıpası ya da kulaklık kullanımından kaçınılması

Tüm bu önlemlere rağmen kulak kanalında şişlik, ağrı, daralma ve akıntı ortaya çıkması durumunda bir kbb uzmanına danışılması uygun olacaktır.

Fotoğraf kaynağı: www.mnn.com