Dünya Otizm Farkındalik Günü ve Bir Yardım Çağrısı

Posted by Murat on March 14, 2013

 

 

 

Birleşmiş Milletler tarafından 2 Nisanın “Dünya Otizm Farkındalık Günü - 2nd April World Awareness Day” olarak ilan edildiğinden beri 5. yıla girerken sizlere henüz 3 yaşında olan iki küçük insandan bahsetmek istedim: Alper ve Ömer Geldi …

 

 

 

 

 

Yaklaşık 1,5 sene önce bu iki küçük insana “otistik” teşhisi konulmuş. Birçok hastane ve sağlık kuruluşuna gittiler fakat teşhisin doğru olduğu ve oldukça ileri düzeyde olduğu kesinleşmiş. Yapılabilecek tek şeyin çok yoğun bir eğitim almaları gerektiği söylenmiş.

 

Araştırmalara göre otizmli çocuklar tüm yaşamları boyunca öğrenebildiklerinden fazlasını ilk 5 yaşına kadar olan dönemde öğrenebilecek özelliktedirler. Bu nedenle otizim tanısının 3 yaşından önce konulması ve eğitime başlanması , çocuğa çok büyük bir iyileşme şansı vermektedir. Burada iyileşmeden kasıt hiç olmazsa okul dönemine geldiğinde kaynaştırma eğitimi veya normal eğitime devam edebilmesidir. Otizmli çocuklara 5 taşından önce çok yoğun (haftada yaklaşık 40 saat) eğitim verilirse, % 40-50 sini topluma kazandırabiliyormuş. Devlet kurumları ile görüşülmüş ancak devletin eğitim desteği haftada 1,5 saat. Bu durumda, özel eğitim kurumlarına müracaat etmekten başka ellerinde seçenek kalmayan aile, çocuklarını Tohum Otizm Vakfı’ na kayıt ettirmiş. Buradaki yoğun programa kısıtlı yer sebebiyle kurada sadece biri için yer bulabilmişler ancak şu anda boşalan yer sebebiyle açılan kura da diğerine de kayıt olanağı çıkmış. Buraya kadar her şey olumlu ancak aylık ödemeler oldukça yüksek. Çocuk başına ödenmesi gereken aylık tutar bu yıl için 5.172,72 TL (Toplamda aylık 10.345,44 + ulaşım).

 

İlk kayıt yaptıran çocuk (Alper ) için çocukların babası Tamer beyin iş arkadaşlarının yoğun bir ilgi ve bağışları sayesinde oldukça yüksek bir miktarını karşılamışlar. Ancak ikinci çocuk (Ömer) için gereken miktar da aynı olduğu için ciddi maddi sıkıntı yaşamışlar. Bu küçük yavrular için düzenli ödeme yapacak (miktarı önemli değil çünkü şu anda 5 TL den 500 TL ye kadar vakfa bağış yapan arkadaşlar var) kişilere ihtiyacı var. Ayrıca Tohum Vakfı hesaplarına ödeme yapan şirketler bağış kapsamında Kurumlar vergisinden, kişiler de kira geliri vergisinden düşebiliyorlar. Çevrenizdeki eş dost şirket sahibi kişilerde belki bu durumda bağış yapmak isteyebilirler.

 

Otizmli çocukların yaşamlarını tamamen bağımsızlaştırabilmesi amaçlandığından, normalde hepimizin gün içerisinde kullandığımız çeşitli anımsatıcılar (not defteri, takvim, alarm vb.) çocukların eğitimleri amacıyla kullanılıyor ve onları yaşama bağlayabilmek için daha birçok eğitim amaçlı hizmet gerekiyor…

 

Tohum Otizm Vakfı bağış hesabı TR - 850004600277888000074291 – Akbank ( Mutlaka Tamer Geldi hesabına diye belirtilmeli) Ödeme dekontunda açıklama yerine isminizi yazarsanız her ay ödeme yapıldıktan sonra fatura tarafınıza mail olarak gelecektir.

 

Alper ve Ömer in eğitim kredisi hesaplarına bağış yapmak isterseniz hesap bilgileri aşağıdaki gibidir.

Alper için Hesap : TR640004600277888000110462 - Akbank

Ömer için Hesap : TR350004600277888000110499 - Akbank

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.