Güzelleşmek Uğruna Üretilen Tarihteki Birkaç Makine

Posted by Murat on March 23, 2013

Sizlere, tarihte güzelleşmek ve güzelliği ölçmek için üretilmiş birkaç icattan bahsetmek isterim. Hepsi birbirinden komik ve ilginç gibi duruyor.

Ağağıdaki muhteşem (!) icatlara ait her bir fotoğrafın üzerine tıkladığınızda orijinal hallerini, büyük boy olarak görebilirsiniz. 

 

 

     

Yüz Güzelliğini Ölçen Makine

Okuduğum makaleye göre 1900’ lu yıllarda, Max Factor tarafından tasarlanan bu makine, bir kadının yüzünün güzelliğini ölçebiliyor. Frankenstein filmlerine benzeyen bir sahne … Günümüzde fotoğraflar üzerinde yapılan analizlere göre
yüzdeki normalin dışında olan özellikler belirlenebiliyor. Makineye bakınca adamlar yapmak için çok uğraşmış sanki … Yanındakilere de baksanıza, ne kadar heyecanla not ediyor “gözler arası kaç santim? …”

 

 

Bayanlar İçin Gamze Makinesi

 

 

 

 

“Dimples are now made to order! / Gamzeler şimdi sipariş üzerine hazırlanmaktadır!” şeklinde bir çıkışla üretilen bu cihazda yanaklara her iki yandan basan iki minik çıkıntı bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

Burun Koruyuculu Güneş Gözlüğü

 

 

 

Güneşte dolaşan bayanların, burun uçlarındaki cilt yanıkları ve kızarıklıkları önlemek için 1932 yılında tasarlanmış. Kızarık burundan daha dikkat çekici ama burundaki cilt kanserlerini engelleyebilir.

 

 

 

 

 

 

Ruj İçin Şablon Kalıp

 

 

 

Bu kalıp sayesinde ruj, simetrik ve hızlı bir şekilde sürülebiliyormuş. 1938 yılında üretilen bu kalıp çok pratik ve güzel görünüyor.

 

 

 

 

 

 

 

Güzellik İçin Sihirli Sandalye

Paris’ te 1930’ lu yıllarda ortaya çıkan Mekanoterapi (tedavi amacıyla yapılan mekanik işlemler) akımına kapılan bazı mucitler vücudun belirli bölgerlerindeki kas aktivitesini arttırarak, yağ yakılmasını hızlandırmaya çalışmışlar.

Vücut hatlarında güzelleşme, tek bir sandalye üzerine ilave edilen aparatlarla sağlanmaya çalışılmış. Çene altından çekerken, basenlerden sıkıyor. Süper …

 

Kaynaklar:

 

-  Weird Beauty Devices | Modern Mechanix

-  Beauty Queen: Beauty Technology Revealed