“Hastalık Bulucu Web Sitesi” Hazırlanabilir Mi Diye Düşünürken “Hastalık Belirtisi Tarayıcı” Web Siteleri Kurulmuş Bile!

Posted by Murat on January 06, 2013

Uzun bir bir süredir aklımda olan ve "acaba hastalık bulucu web sitesi hazırlanabilir mi?" diye düşünürken webde "Symptom Checker" adı altında birsürü linke rastladım. Ben düşünürken onlar epeyce yol almışlar. Böyle bir projeyi "Google" ekibine sunmak da aklımdan geçmedi değil ...

"Mayo Clinic" de dahil olmak üzere sağlıkla ilgili bir çok tanınmış web sitesinde benzer linklerin oluşturulmuş olduğunu gördüm. Ancak bu linklerdeki arama sistemi benim aklımdan geçenein çok basit hali gibiydi ...

 

 

 

Birkaç tane hastalık belirtisi tarayan web sitesi linki:

 

http://www.everydayhealth.com/symptom-checker

http://www.mayoclinic.com/health/symptom-checker/DS00671

http://symptoms.webmd.com/#./introView

http://www.nhsdirect.nhs.uk/CheckSymptoms.aspx

http://www.webmd.boots.com/symptoms/symptomchecker

http://www.medicinenet.com/symptoms_and_signs/article.htm

http://www.healthline.com/symptomsearch

Bu hastalık belirtisi tarayan sistemlerde gözüme çarpan bir kaç eksiklik:

- Arama işlemi başlarken neden tek anahtar kelime (hasta şikayeti) ile başlanıyor?

Tek anahtar kelime ile başlanması durumunda örneğin yüzlerce hastalık belirtisi olabilen "halsizlik" ile başlandığında ilişkili tüm hastalıklar görülebilecek mi ya da bu hastalıklar gruplandırılabilecek mi? ... Arama çubuğuna şikayetlerin birden fazla yazılarak başlanması olası sonuç sayısını ve işlem süresini kısaltabilir, arama sonucunun doğruluk oranını arttırabilir.

- Tarama sistemine tüm hastalıklar ve binlerce ilişkili belirtinin tanımlaması yapılmamış gibi ...

- Tarama işlemi sonrasında basit bir hastalığın belirtileri kanser gibi ciddi bir hastalık olarak sonuçlanabilir mi?

Bu durum hastalarda psikolojik travmaya yol açabilir.

     

Aslında 6 yıllık tıp eğitimi, 5 yıl uzmanlık eğitimi ve sonrasında edinilen klinik tecrübenin basit bir web sitesi linkine sığdırılmaya çalışılması çok zor. Belki ilerleyen yıllarda tıp kitaplarında yazan ve belirti, laboratuar sonuçları ve görüntüleme yöntemleri sonuçlarından tanıya giden sistemin, sadece hastalar için değil; acil servislerde görevli, uykusuz kalan hekim arkadaşlarımızın da kullanabileceği şekilde geliştirilebilmesi mümkün olabilir.

Sonuç olarak yukarıda eklediğim hastalık belirtisi tarayıcı sistemler, benim düşündüğüm sistemin "basit bir prototipi" gibi.