Kahvenin Faydaları Saymakla Bitmiyor!

Posted by Murat on January 05, 2013

Antioksidan özeliği ve bilinmeyen faydaları olduğu savunulan kahvenin birçok tümör gelişimine karşı koruyucu olduğu vurgulanmıştı. Yeni bir Amerikan Kanser Derneği’ nin çalışmasında kafeinli kahve alımı ve yutak / ağız kanseri mortalitesi arasında güçlü bir ters ilişki saptandı. Yazarlar, günlük dört bardaktan fazla kafeinli kahve içen insanlarda; sadece ara sıra ya da nadiren kafeinli kahve içen insanlara kıyasla ölümcül oral kanserlerden ölüm riskinin yarısı kadar risk altında olduklarını vurguladılar. Çalışmanın epidemiyoloji American Journal of çevrimiçi olarak yayınlanmaktadır.

     

Çalışmanının sonucu: "kahve dünyanın en çok tüketilen içecek biridir ve antioksidanların çeşitli polifenoller ve kanser gelişme ve ilerleme karşı korunmasına yardımcı olabilecek diğer biyolojik olarak aktif bileşikler içerir" şeklinde vurgulandı. Yutak / ağız kanseri dünyada en sık görülen on kanser türü arasında yer almaktadır.

 

Bu çalışmadaki bu kadar istatistiksel farkı nedenlerini açıklayabilmek ve biyolojik mekanizmaları aydınlatması için daha fazla araştırma yapılması gerekli.

Bunların dışında, kahve tüketiminin faringeal / ağız kanseri teşhisinden sonra hasta prognozuna etkisini araştırmak oldukça ilgi çekici olabilir.

 

 

 

Kahve ile ilgili daha önceden yazdığım bir kaç yazı:

 

Kahve İçilmesinin Prostat Kanserinden Sonra Baş Boyun Kanseri İçin de Koruyucu Rolü Olabileceği Vurgulandı

Kahve İçilmesinin Bazı Önemli Faydaları ...

 

Kaynak:

 

Coffee, Tea, and Fatal Oral/Pharyngeal Cancer in a Large Prospective U.S. Cohort, Am. J. Epidemiol. (2012) doi: 10.1093/aje/kws222 First published online: December 9, 2012

American Cancer Society