Kilt (İskoç Eteği) Giyen Erkeklerde Sperm Kalitesi Daha Yüksek

Posted by Murat on April 21, 2013

Scottish Medical Journal' da yayınlanan bir çalışmada iç çamaşırı kullanılmadan Kilt (iİskoç eteği) giyilmesinin sperm kalitesini ve dolayısıyla, çocuk sahibi olma olasılığını arttırdığı vurgulandı. Son birkaç dekadda insan sperm sayılarında küresel bir düşüş saptandığı ve cinsel organları sıkan, ısıtan iç çamaşırlarının sprem hücrelerinin üretilmesini olumsuz etkilediği ve sanayileşmiş dünyada doğurganlık oranlarında dikkate değer bir düşüş olduğu, farklı kaynaklarda vurgulanmıştı.

Hava kirliliği, cep telefonu kullanımı, obezite, yaşam tarzı değişiklikleri, güneş ışığına maruz kalmamak, çinko ve folik asitten yoksun beslenmek, sigara içmek, stress de sperm kalitesini etkileyen faktörlerdendir.

İnsanlar dahil olmak üzere birçok memeli hayvan türünde, sağlıklı sperm üretimi için skrotum sıcaklığı vücut sıcaklığından yaklaşık 3 derece daha düşük. Bu nedenle iç çamaşırsız Kilt giyildiğinde fizyolojik ortam sağlanmış oluyormuş.

     

Gel gelelim pratikte bu mümkün mü? İskoçları bile yaklşık %70' i Kilt giyinmeyi tercih etmiyormuş. Bunun nedeni alay konusu olabilecek bir " giyim tarzı" olarak görülüyormuş.

Kaynak:

'Real men wear kilts'.. The anecdotal evidence that wearing a Scottish kilt has influence on reproductive potential: how much is true?"; EJO Kompanje; Scottish Medical Journal February 2013 vol. 58 no. 1 e1-e5; DOI: 10.1177/0036933012474600.
http://smj.rsmjournals.com/content/58/1/e1.abstract

 

Konu ile ilgili birkaç video:

- "How To Increase Sperm Count? - Sperm Sayısı Nasıl Arttırılır?" videosunu izlemek için tıklayınız >>

- "Sperm to Fetus... - Spermden Fetusa" videosunu videosunu izlemek için tıklayınız >>