Sigarayı Renkli Meyve Ve Sebzelerle Değiştirin! … İşte Size Kolon Kanseri Riskini Azaltmak İçin 5 Öneri

Posted by Murat on March 15, 2013

Kolon kanseri, sıklıkla önlenebilir ve yüksek oranda tedavi edilebilir bir kanser türü olsa da; kansere bağlı ölümlerin önemli bir nedenidir.

 

 

 

 

 

Sizlere New York’ taki Jay Monahan Gastrointestinal Sağlık Merkezi’ nde görevli Dr. Felice Schnoll-Sussman’ ın ve NewYork-Presbyterian/Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi'nde görevli Dr Benjamin Lebwohl’ un hazırladığı güzel bir makalenin özetini aktarmak istedim.

 

     

 

Kolon kanseri riskini azaltmak için tüm sağlıklı bireylerin yapması gereken 5 önlem:

 

1. Kolorektal kanser taramasını mutlaka yaptırın.

 

Erken tarama, yeni başlayan kanserlerin yanında poliplerin tespitini de sağlayabilir. Erkeklerde ve kadınlarda 50 yaşında tarama başlamalıdır.

 

2. Hiçbir belirti yokken ve kendinizi iyi hissediyorken kolorektal kanser taramasını yaptırın.

Kolon polipleri ve erken evre kanserler çoğunlukla hiçbir belirtiye neden olmaz. Bu bilgi neden semptom olmadan kolorektal kanser taramasının yapılması gerektiğini açıklamaktadır.

 

3. Kendi risk faktörlerinizi bilin!

 

Bazı risk faktörleri mevcutken, erken yaşta tarama yapılması gerekebilir. Bu risk faktörleri, inflamatuvar barsak hastalığı, kolon kanseri olan bir aile bireyinin olması, kolonda polip veya böyle Lynch sendromu veya ailesel adenomatöz polipozis (FAP) gibi kolon kanserine neden olabilecek kalıtımsal bazı hastalıkların bulunmasıdır. Bu risk faktörlerinden herhangi biri varsa tarama başlatma zamanı ile ilgili doktorunuza danışın.

 

4. Sigarayı bırakın (sigaraları renkli meyve ve sebzelerle değiştirin!), işlenmiş etten kaçının, normal kiloda kalın ve hareket etmeye başlayın …

 

Sigarayı bırakma kırmızı ve işlenmiş et yenmesinden kaçınarak sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak ve egzersiz yapmak gibi yapabileceğiniz bir kaç yaşam tarzı değişiklikleri çok önemlidir. Sigara içenlerde kolon kanserine yakalanma riski daha fazladır.

 

5. Unutmayın, kolon kanseri ayırımcılık yapmaz!

 

 

 

Her 20 kişinin 1 tanesinde hayatlarının bir bölümünde, kolon ya da rektum kanseri tanısı konulmaktadır. Bu hastalık hem erkek hem de kadınları etkilemektedir. Kolon polipleri veya kanseri ile ilgili aile öyküsü olan bireyler, daha yüksek risk altındadır ve genç yaşta tarama başlamak gerekmektedir. Bununla birlikte, kolon kanseri tanısı alan insanların büyük çoğunluğunun ailelerinde kolon kanserli birey bulunmamaktadır.

 

Kaynak:

 

Hospital, NewYork-Presbyterian. "Reducing Your Risk Of Colon Cancer: Five Facts About The Number Two Cancer Killer." Medical News Today. MediLexicon, Intl., 14 Mar. 2013.

14 Mar. 2013. Web. <http://www.medicalnewstoday.com/releases/257617.php>