Küçükçekmece Gölü' nden Hem Muhteşem Hem de İğrenç Manzaralar ...

Posted by Murat on April 01, 2013

Küçükçekmece Gölü' nün kıyısına yaklşaık 2 ay önce gelmiştim ve gerçketen fotoğrafçılar için çok güzel bir ortam. Canlı renkler, suda ışık yansımaları, yeşil, sarı ve çiçek renkleri ne ararsanız var ... Hatta bazı fotoğrafçılıkla ilgilenen turistlerin gün batımı manzarası çekmek için sahilde beklediklerine şahit olmuştum. Bugün yine Küçükçekmece Sahili' ne gittim ve kıyıdaki iğrenç yeşilimsi manzaranın yanında insanların atmış olduğu çöpleri gördüm.

 

Yandaki fotoğrafta sahilde duran bir karabatak kuşunun yanındaki çöplere bakın. Elimdeki ufak fotoğraf makinesinin kamerasıyla sahili çektiğim videoyu izleyebileceğiniz link >> Küçükçekmece Gölü'ndeki Kirlilik - Video

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, bu kirliliğin sebebinin 'ötrofikasyon' olduğu ve 'alg patlaması'ndan meydana geldiği belirtilmiş. Alg patlamasının, özellikle su sıcaklığının yüksek olduğu yaz aylarında evsel atık suların döküldüğü su kaynaklarında gözlenen, sudaki besin elementlerinin bol olduğu bölgelerde, fitoplankton adı verilen mikroskobik canlıların hızla çoğalmasının sebep olduğu bir olay olduğu ifade edilmiş (Kaynak: Küçükçekmece gölünün kirlilik nedeni bulundu)

Sahildeki insanların atmış olduğu çöplere söylenecek çok şey var da ....

 

     

 

 

Yandaki fotoğraf Yeşilköy Sahili' nden, suyun berraklığına baksanıza, aman orası temiz kalsın.

 

 

 

Aşağıda, Küçük Çekmece Gölü kenarında çektiğim güzel manzara fotoğrafları mevcut. Tüm fotoğrafların üzerlerine tıkladığınızda büyük boy olarak açılıyor.