Kulağınızı Rahat Bırakın, O da Sizi Rahat Bıraksın!

Posted by Murat on Oct 15, 2015

Kulakta pamuk kalırsa, kulakta pamuk kalması, kulağa pamuk kaçması, kulağa pamuk kaçması nasıl çıkarılır, kulağa pamuk kaçarsa ne olur, kulağa pamuk kaçarsa nasıl çıkar, dış kulak iltihabı neden olur, dış kulak iltihabı bulaşıcımıdır, dış kulak iltihabı kaç gün sürer, dış kulak iltihabında kullanılan antibiyotikler, dış kulak iltihabı için antibiyotik isimleri, dış kulak iltihabında kullanılan ilaçlar, dış kulak iltihabı ilaç, kulak zarı delinmesi, kulak zarı delinmesi belirtileri, kulak zarı delinmesi ameliyatı, kulak zarı delinmesi tedavisi, kulak zarı delinmesitedavisi, kulak zarı delinmesi ve tedavisi, kulak zarı delinmesinin belirtileri, kulak zarı delinmesinin tedavisi, kulak zarı delinmesi tedavi, kulak zari delinmesi, kulak zarı delinmesi nedir, kulak zarı travması, kulak nasıl temizlenir, kulağı temizlemek zararlı mı

 

 

Kulak Zarı Delinmesi Nedenleri

Kulak zarı, basınç travması, patlama ve çok yüksek gürültüye bağlı delinebildiği gibi; basit üst solunum yolu enfeksiyonları esnasında orta kulak iltihabı ortaya çıkmasına bağlı olarak da delinebilir.

Parmağınızla Kulak Zarını Nasıl Delebilirsiniz?

kulak zarı delinmesi, kulak zarı delinmesi belirtileri, kulak zarı delinmesi ameliyatı, kulak zarı delinmesi tedavisi, kulak zarı delinmesitedavisi, kulak zarı delinmesi ve tedavisi, kulak zarı delinmesinin belirtileri, kulak zarı delinmesinin tedavisi, kulak zarı delinmesi tedavi, kulak zari delinmesi, kulak zarı delinmesi nedir

 

Çok farklı şekillerde insanlar kendi kulaklarına kendileri zarar verebilmektedir. Örneğin parmağınızla kendi kulak zarınızı delebilirsiniz ..."Duştan sonra kulağımı parmağımla temizlemeye çalıştım ve parmağımı çekerken kulağım acıdı ..." diye bir anısı olan arkadaşımın kulak zarıydı yukarıda görülen ...

Dış kulak yoluna parmağınızı sıkı bir şekilde oturtarak, hızlı dışa doğru parmağınızı çekerseniz aslında kulak zarınızı vakumlama etkisi ya da negatif basınç uygulamış oluyorsunuz. Daha önceden vakumlu kulak temizleme (!) cihazlarının kulak zarında nasıl hasar yapabileceğiniz yazmıştım.  

Kulak Nasıl Temizlenir?

Normalde kulak nasıl temizlenir sorusunun cevabı Amerikan Kulak Burun Boğaz Akademisi' ne göre, normal kulak zarı ve dış kulak yolu olan bir insanda "banyoda her iki dış kulak yoluna ılık su tutun, kulağınızı her iki yana eğerek suyu çıkarın, daha sonra saç kurutma makinesini düşük ayarda 1-2 dk tutarak dış kulağınızın içerisindeki nemi kurutun" şeklinde verebilirim. 

Pamuklu Çubuğu Dış Kulak Kanalına Sokmayın!

Kulağımız aslında suya ve dış ortam şartlarına kendisini koruyabilmek için bir salgı üretim ve temizleme sistemine sahiptir. Bu dış kulak yolu salgısını özel olarak temizleme çabası içerisine girmek çok farklı şekillerde hasara neden olabilir. Genellikle pamuklu çubukla dış kulak yolu travması olan hastaları görüyoruz.  Pamuklu kulak temizleme çubukalrı, özellikle kulak kepçesinin kıvrımlı bölgelerinin temizlenmesi amacıyla üretilmişlerdir.

Pamuklu Çubukla Travmatik Kulak Temizleme!

kulak zarı travması, kulak nasıl temizlenir, kulağı temizlemek zararlı mı

 

Yukarıdaki fotoğrafta, kulak zarının üst kısmına ve dış kulak yolunun alt-iç kısmına, kulak temizleme çubuğu ile travmatizasyona bağlı olarak ortaya çıkan kanamalı bölgeler görülmektedir.

Kulakta Pamuk Kalması

Kulakta pamuk kalırsa, kulakta pamuk kalması, kulağa pamuk kaçması, kulağa pamuk kaçması nasıl çıkarılır, kulağa pamuk kaçarsa ne olur, kulağa pamuk kaçarsa nasıl çıkar 

Pamuklu çubuğu kulağında unutup telefonu kulağına tutarken kulak arını zedeleyen hatta dış kulak yoluna pamuklu çubuk yerleştiren ve yine unutup üzerine yatan hastalar görmüştüm. Bir de dış kulakta pamuklu çubuğun pamuk ucu kalan ve aylarca orada bekleyip enfeksiyon ortaya çıkan hastam da oldu. Yukarıdaki fotoğrafta, kulağında tıkanıklık şikayeti ile gelen hastanın, dış kulak yolunu kapatan, kulak temizleme çubuğunun pamuğu görülmekte. Kulak zarına dayalı halde birkaç ay bu şekilde kalması işitmede azalma ve aralıklı dış kulak enfeksiyonuna neden olabilmektedir.

Dış Kulak İltihabı

dış kulak iltihabı neden olur, dış kulak iltihabı bulaşıcımıdır, dış kulak iltihabı kaç gün sürer, dış kulak iltihabında kullanılan antibiyotikler, dış kulak iltihabı için antibiyotik isimleri, dış kulak iltihabında kullanılan ilaçlar, dış kulak iltihabı ilaç 

Yukarıdaki fotoğrafta, dış kulak yolunda enfeksiyonu olan bir hastanın dış kulak giriş bölümü görülmektedir. Dış kulak yolu enfeksiyonuna bağlı akıntı ve parmakla karıştırma sonucu enfeksiyon olduğu görülmektedir. Hastanın dış kulak yoluna önce kulak temizleme çubuğu sokmasına bağlı olarak, dış kulak yolu koruyucu salgısının temizlenmesi, dış kulak yolu cildinin çizilmesine bağlı dış kulak iltihabını (otitis eksterna) başlamış ve dış kulak yolu cildinde ödem, akıntı sonrasında da dış kulak yolundaki kaşıntı hissi ne bağlı olarak parmakla dış kulak giriş bölgesinin travmatizasyonu başlamıştır. Dış kulak iltihabı ile ilgili aşağıdaki sourları kısaca cevaplamak da isterim:

Dış kulak iltihabı neden olur: Genellikle nemli bölgelerde yaşayan insanlarda, dış kulak yolu sık olarak suyla temas edenlerde ve dış kulak yolunu temizleme çabasıyla çok travmatize edenlerde ortaya çıkar. Kulağın bariyermekanizmasının zoulması ya da direk travmaya bağlı olarak bu enfeksyon ortaya çıkabilir.

  • Dış kulak iltihabı bulaşıcı mıdır: Özellikle mantar kaynaklı olanlar bir insandan diğerine çok nadir de olsa bulaşabilir. Ancak diğer mikroplarla ortaya çıkanlar pamuklu çubukla br kulaktan diğerine aktarılma yoluyla bulaşabilir (Kulak mantarı ile ilgili ayrıntılı bilgileri bulabileceğiniz link >> Kulak Mantarı (Otomikoz) - Belirtileri, Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi).

  • Dış kulak iltihabı kaç gün sürer: Uygun tedavi ile genellikle birkaç gün içerisinde iyileşme gözlenir.

  • Dış kulak iltihabında kullanılan ilaçlar: Genellikle kulağa topikal damla uygulaması yeterlidir. Nadiren ağızdan antibiyotik gerekir.

 

Yukarıda saydığım hastalık ve olumsuz durumların hepsi, hastaların kendi kendilerine yaptıkları yanlış uygulamalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Size önerim, kulağınızı rahat bırakın, o da sizi rahat bıraksın!