Siyah Kına ve Siyah Renkli Geçici Dövmelerden Uzak Durun!

Posted by Murat on March 27, 2013

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yayınlanan yeni bir raporda geçici dövmelerin, sanıldığından daha sağlık riski taşıdığı vurgulandı.

Geçici dövmeler, 3 gün ile birkaç hafta içerisinde silinmektedir. FDA, Kozmetik ve Renkler Ofisi (FDA's Office of Cosmetics and Colors) direktörü Dr. Linda Katz, birçok insanın geçici olarak vücutta kalan bu dövmelerin risk taşımadığına inanmasına rağmen; bir dövmenin “geçici” olmasının risksiz olduğu anlamına gelemeyeceğini raporda bildirdi. Klasik kalıcı dövmelerin aksine sadece “kına” şeklindeki geçici dövmeler, enjeksiyon gerektirmeksizin deri yüzeyine uygulanmaktadır.

 

FDA tarafından “MedWatch” olarak adlandırılan, yan eti raporlama programında, geçici dövmelerle ilgili pek çok insan tarafından aşağıdaki yan etkiler bildirilmiştir:

 

  • Kabarcık oluşması

  • Kızarıklık

  • Güneş ışığına duyarlılık

  • Kırmızı ve akıntılı lezyonların oluşması

  • Kalıcı skar oluşumu

  • Birkaç vakada acil servislere başvuru

 

     

 

Klasik kınalar, aslında cilt, tırnak ve yün boyamak için hamur haline getirilen çiçekli bitkiden elde edilmektedir. Ancak, günümüzde, koyu renkli geçici dövme yapılmasında kullanılan "siyah kına" içerisine kömür katranı, saç boyası gibi maddeler ilave edilmiştir. Bu ekstra maddelerin eklenmesi sayesinde, dövmeler daha koyu ve daha uzun ömürlü hale gelmektedir.

 

Genellikle siyah kına yapılması için eklenen kömür katranı saç boyası p-phenylenediaine (PDD) adı verilen bir madde içeri. Bu madde çok tehlikeli olabilir ve ciddi deri reaksiyonlarına yol açabilir. Şu anda kozmetik ürünlere PDD eklemek yasadışı olmasına rağmen; bu maddenin kontrolünü yapmak çok zor.

 

Özellikle siyah renkli geçici dövme ve siyah kınadan uzak durmak en doğru uygulama gibi görünüyor.

 

Bu konu ile ilgili “Krystle” in başına gelenleri okumanızı tavsiye ederim. Siyah kınaya bağlı olarak Krystle’ in neler yaşadığını anlatan güzel bir web sayfası >> WARNINGS: PPD Black Henna / Krystle before and after PPD "Black Henna"

 

 


Özellikle uzak doğu ülkelerinde siyah kına ve şampuanlarının satışı devam ediyor.


 

 

 

Özellikle yüzyıllardır kullanılan saf “kına” dan farklı olarak siyah kınanın tehlikeli maddeler içerdiğini ve siyah kınanın nasıl yapıldığı, kına satıcısının güvenilir kına mı yoksa tehlikeli PPD içeren siyah kınayı mı kullandığını nasıl anlayabileceğiniz konusunda bilgiler içeren Türkçe makaleyi bulabileceğiniz link >> http://www.hennapage.com/henna/ppd/bigbrochvturkish.pdf

 

 


Kaynak:


Temporary Tattoos May Put You at Risk

U.S. Food and Drug Administration