Tempolu Yürümek, Koşmaktan Daha mı Faydalı?

Posted by Murat on April 05, 2013

"Haftada beş gün, günde 30 dakika yürüyüş" iyi bir başlangıç noktası; "günlük 10.000 adım" ideal hedef olmalıdır!

"Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology" isimli tıp dergisinde yayınlanan bir çalışmada, tempolu yürüyüşün, diyabet riski, yüksek kan basıncı, ve yüksek kolesterol düzeyinin azaltılmasında koşmak kadar etkili olduğu vurgulandı.

Altı yıllık çalışma dönemi boyunca araştırmacılar, aynı enerjinin harcandığı orta hızlı yürüyüşün ve koşuda olduğu kadar, diyabet, yüksek kan basıncı, ve koroner kalp hastalığı olasılığını azaltabileceğini bildirdi.

Eğer aynı enerji harcanarak karşılaştırma yapılırsa (yani koşu zamanından daha uzun bir yürüyüş zamanı olması gerekiyor), tempolu yürüyüşün koşudan daha etkili olabileceği bildirildi.

     

2012 yılında yayınlanan farklı kaynaklarda orta yaşlarda düzenli egzersiz yapılmasının kalbi koruduğu, tempolu yürüyüş ve koşunun, ileriye dönük iyi bir sağlık yatırımı olduğu vurgulanıyor.

Farklı kaynaklarda belirtildiği gibi, "haftada beş gün, günde 30 dakika yürüyüş" iyi bir başlangıç noktası ve "günlük 10.000 adım" da, fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlık için ideal hedef olarak gösterilmektedir.

Türk Kardiyoloji Derneği' nin ve Sağlık Bakanlığı' nın desteklediği, 3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü'nde "Kalbini sev, günde 10.000 adım at" sloganıyla yürütülen kampanyalar yürütülüyor.

Kaynaklar:

- Walking Versus Running for Hypertension, Cholesterol, and Diabetes Mellitus Risk Reduction
Paul T. Williams, Paul D. Thompson. Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology April 2013; doi: 10.1161/?ATVBAHA.112.300878

- National Walking Day: Take the Walkabout 28-Day Pledge - Health ...

- 3-4 Ekim “Dünya Yürüyüş Günü

- 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü - Obezite, Diyabet ve Metabolik ...

- TKD | 3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü'nde "Kalbini sev, günde 10.000 ...