Çene Altında Tümör Olan Kültür Balığı Tezgahta Alıcısını Bekliyordu!

Posted by Murat on March 18, 2013

Bugün ünlü bir büyük marketin balık reyonunda balık seçerken, kültür balıkları bölümünde, fiyatı diğerlerinin neredeyse yarısına satılan ufak levrekler gözüme çarptı. Ufak ve yağsız balıkları pek sevmem ama o sırada benim yaşlarımda birisi sanki balıktan çok iyi anlarmışım gibi "bunlar güzel mi? neden bu kadar ucuz?" şeklinde sorular sordu ben de "ben bunlardan pek almıyorum kiloluk levrekler daha çok hoşuma gidiyor" dedim ve o ufak kültür levreklerinden bir tanesindeki tuhaf durum (mesleğim gereği algıda seçiciliğe mi bağlı bilmem) gözüme ilişti.

     

Şimdiye kadar marmara denizi ve farklı denizler dahil, yakalanırken gördüğüm balıkların hiçbirisinde olmayan, çene altında kıkırdak dokuya benzer tümöral kitle bu kültür balığında mevcuttu. Kirli denizlerde yakalananlar da bile bunu görmemiştim. Bu durum tamamen rastlantısal bir durum mu? Yoksa bu balıkların büyümesini hızlandırmak ve sürümden kazanmak için verilen kimyasallara mı bağlı? Balık çiftliklerinde tek çeşit yem ve antibiyotik benzeri ilaçların kullanıldığını biliyorum ama zaten gittikçe sunileşen dünyamızda faydalanmak için para verdiğimiz şeylerden zarar elde etmek de insanın zoruna gidiyor.

Balığa ne mi oldu? Tezgahtaki kişiye balıkta çene altında tümör var dedim. O da bakarız gibi kafa salladı ... Umarım kimse onu yememiştir.

Aşağıdaki fotoğrafa tıkladığınızda tümörlü balık videosunu izleyebilirsiniz.

Aman balık alırken de dikkat edin ...

 

 

 

Videoyu izlemek için tıklayabilirsiniz >>