Türk Kahvesi' ni Sahiplendikleri Yetmezmiş Gibi; Yunan Kahvesinin Uzun Yaşamın Anahtarı Olduğuna Dair Çalışmaları Yayınlandı!

Posted by Murat on March 21, 2013

Medical News Today' de bugün okuduğum, "Vascular Medicine" isimli saygın tıp dergisinde yayınlanan bir çalışmayla ilgili olarak hazırlanmış, "Greek Coffee Could Be Key To Long Life / Yunan Kahvesi Uzun Yaşamın Anahtarı Olabilir" isimli makalede, Yunan kahvesinin faydaları çok güzel vurgulanmış. Yunanistan' a gittiniz mi bilmem ama, bu "Greek Coffee", bizim Türk Kahvesi' nin aynısı. Evet kültürel etkileşim olmuş olabilir ama bu bizden alınmış ... Yandaki fotoğrafı da ben çektim. Yani "Turkish Coffee" ...

     

Bir yunan adası olan Ikaria' da Dr. Gerasimos Siasos tarafından yürütülen çalışmada, yunan kahvesini içen hastaların, diğer kahve türlerini içen hastalardan çok daha iyi damar içi endotel tabakasına sahip olduğunu vurgulanmış. Hatta, diğer kahve türlerinden farklı olarak yüksek tansiyona bile neden olmadan, çok iyi damar içi endotel fonksiyonu olduğunu bildirilmiş. Dr. Gerasimos Siasos, çalışma sonucunu şu şekilde bildirmiş: "Yunan tipi kahve, polifenoler ve antioksidanlar açısından zenginken; diğer benzer kahve türerinin aksine kafein düzeyi daha makul (ya da ortalama) düzeydedir".

Bu çalışmanın kardiyovasküler sağlık ve beslenme sağlığı arasındaki bağlantıyı gösteren yeni deliller sunduğu savunulmuş.

 

Neymiş böyle "Greek Coffee". Yanda resmi mevcut. Bu fotoğraf, Yunanistan' a giden bir turistin blogunda (www.lightstalkers.org/kevinmiyazaki) mevcut. Blogun sahibi bu fotoğrafın altına şöyle yazmış: "Greek coffee at Dionysos, a famous coffeehouse near the base of the Acropolis in Athens, Greece. Photo by Kevin J. Miyazaki/Redux / Dionysos, Atina, Yunanistan Akropolis tabanına yakın ünlü bir kahvehanede Yunan kahvesi. Kevin J. Miyazaki / Redux Fotoğraf".

Bizim kahvemiz çalınmış, çalınanın faydalarını okuduk işte ...

 

 

 

 

Bunun haricinde hani kahvenin yanında lokum yiyoruz ya Yunanlılar da "Lokoumia / loukoumi / lokumi" yiyormuş ... Sanki biraz bizim lokuma benziyor ...

 

 

1974 yılında Yunan cuntası, Kıbrıs ile ilgili Türk karşıtı görüşlerin en uç noktaya çıktığı dönemde, Tük kahvesini "Greek Coffee" olarak değiştirmiş ve "Türk" kelimesinin kullanılmasını yasaklamış.

Bu bilgiyi Evren Arat yönetiminde hazırlanan "Turkish Coffee World" isimli web sitesinden alıntıladım. Kendisine kahvemize ve bize sahip çıktığı için teşekkür ediyorum.

Türk Kahvesinin farklı ülkelerdeki varyasyonları ve isimleri, "Türk Kahvesi" isminin neden "Greek Coffee" olarak değiştirildiği konusunda bilgiler bulabileceğiniz güzel bir link:

Turkish coffee - Wikipedia, the free encyclopedia

Neyse bu bilgilerin üzerine bir Türk Kahvesi ve lokum, üstüne de soğuk su iyi gider.