Yağlı Yemek Yemek Yorgunluk Hissine Neden Olurken; Karbonhidrat Ağırlık Yemek Yemek ise Tam Tersi Etkiye Neden Olabilir!

Posted by Murat on May 13, 2013

18 ila 65 yaş arası 31 sağlıklı, obez olmayan insanlarda yapılan, gündüz uyku / uyanıklık düzeyi ile yemek yeme alışkanlıkları arasındaki ilişkinin incelendiği bir çalışma, Amerika Uyku Tıbbı Akademisi (AASM-American Academy Sleep Medicine)' de sunuldu.

     

Çalışma sonuçlarının, yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, uyku miktarı ve kalori toplam alımı ile ilişkisinin olmadığı bildirildi.

Bu çalışmanın sonucunda, aşırı yağlı gıda tüketilmesinin gündüz uyku hali ve yorgunluk şikayetlerine neden olabileceği vurgulandı. Karbonhidrattan yüksek gıdalarla beslenmenin ise, alarm durumu ve aşırı uyanıklığa neden olabileceği bildirildi. Proteinden yüksek gıdalarla beslenmenin, uyku hali ya da alarm durumuna neden olması ile ilgili bir ilişki saptanmadı.

Bunların haricinde yüksek yağlı diyetlerin bazı kanser ve kalp hastalığı riski ile ilişkili olduğu farklı kaynaklarda vurgulanmıştı.

 

Yağlı gıdalarla beslenmekten kaçınılması için ayrı bir neden olarak savunulabilir ancak burada kullanılan hayvansal yağ mı yoksa zeytinyağı mı diye düşünmeden edemedim. Çalışma bir dergide yayınlanırsa incelemek isterim.

 

Kaynak:

 

Yet Another Reason to Avoid Fatty Foods: Fatigue - Health News