Yüzerken Baş Dönmesi Olursa Dikkat!

Posted by Murat on Aug 06, 2013

Yüzücülerde, havuza atlayanlarda baş dönmesi ve sersemlik hissi sıklıkla görülmektedir.

Havuza atlayan ya da serbest stilde yüzenlerde baş dönmesi nedenleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 

 

- İç kulaktaki denge kristallerinin kopması hastalığı (benign paroksismal pozisyonel vertigo - BPPV)

Kristal kopması ani baş hareketleri ile tetiklenen ve kesin nedeni belli olmayan bir hastalıktır. Yüzücülerdeki yatay düzlemde yapılan sağa ve sola hızlı baş hareketleri iç kulakta denge kristallerinin kopmasını provoke edebilir. Özellikle dalgıçlarda da görülebilen bu durum çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Yer mekan oryantasyonun bozulması sonucu dalgıcın daha derinlere gitmesine neden olabilir. Aynı şekilde araba kullananlarda da benzer tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Kristal kopması hastalığının tedavisi, teşhisi, manevraları hakkında çok daha ayrıntılı bilgilere www.kulakburunbogaz.info web sitesinde bulabilirsiniz.

- Soğuk suyun ani olarak kulak zarına çarpması

Özellikle yukarıdan havuza atlayanlarda soğuk suya bağlı olarak iç kulaktaki denge merkezleri uyarılabilir. Çok tehlikeli olmamakla birlikte havuzdan çıkarak kulakları kurutmak yeterli olacaktır.

     

- Kulak zarında delik olması ya da orta kulak enfeksiyonu olması

Kulak zarında delik olan hastaların havuza ya da denize girmeleri sakıncalıdır. Mevcut yüzücü tıpaları ve sıkı bone kullanılmasına rağmen suyun altındaki tonlarca su basıncı ortaya çıkmakta ve orta kulağa milyonlarca bakteri içeren su girebilmektedir. Kulak zarında delik olan hastaların tüm önlemlere rağmen çok yüzeyel yüzmeleri hatta başlarını suya sokmamaları gerekmektedir.

 

Yukarıdaki videoda havuz içerinde flip-turning tekniği anlatılıyor ve arada yüzücü serbest stilde yüzerek başını sağa sola çeviriyor. Derin bir denizde ya da okyanustaki dalgıçta bu hareketler esnasında baş dönse tehlike büyük olabilirdi ...